yazılım sistemi

Yazılım Sistemi Nedir?

Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Bir bilgisayar sisteminin parçasını oluşturan yazılımlara dayalı bileşenleri birbirine bağlayan sistemdir. Sistemin yapısını tanımlayan sistem dokümantasyonu ve sistemin nasıl kullanılacağını açıklayan, kullanıcı dokümantasyonunu içeren programları kurmak için kullanılan bir dizi ayrı programdan oluşur. Büyük ve karmaşık yazılımların incelenmesi kullanılır. Çünkü yazılımın ana bileşenleri ve etkileşimleri üzerine yoğunlaşır. Aynı zamanda yazılımsal mimari alanı ile ilgilidir. Yazılımsal mimari, bir yazılımın üst düzey yapılarını, bu tür yapıların oluşturulma disiplinini ve bu yapıların dokümantasyonunu inceler.

Bir bilgisayar programı kaynak kodu veya nesne kodu iken yazılım sistemi; spesifikasyon, test sonuçları, son kullanıcı dokümantasyonu, bakım kayıtları gibi birçok bileşene sahiptir. Bu terimin kullanılması zaman zaman sistem teorisi yaklaşımlarının bu dalın mühendisliği bağlamında uygulanması ile ilgilidir.

Sistem yazılımı ile karıştırılmaması gerekir. Sistem yazılımı bilgisayardaki donanım ve uygulamaları kullanabilmek, kontrol etmek ve denetlemek için oluşturulmuş bir program türüdür.

Ayrıca ACM her yıl düzenli olarak “kalıcı bir etkisi olan kavramlara, ticari kabul gören ya da her ikisine de katkı sağlayan bir sistem geliştirmek” adı altında bir ödül vermektedir. 1983 yılından beri bu ödül kazananlara verilir. Bu ödülü kazananlara IBM sponsorluğunda 35 bin dolar nakit olarak verilir.

 Yazılım Sistemleri Nelerdir?

Bu sistemleri başlıca uygulama, programlama ve sistem yazılımına dayalı olarak kategorize edilir. Bu ayrımı oluşturmak genellikle zordur. Yazılım sistemleri şu şekildedir: İşletim sistemleri, bilgisayarlı rezervasyon sistemi, hava trafik kontrol sistemleri, telekomünikasyon ağları, içerik yönetim sistemleri, veri tabanı yönetim sistemleri, uzman sistemler, gömülü sistemler gibi.

İşletim sistemi, bilgisayar donanımlarının yönetimi ile birlikte denetimini sağlayan uygulama ve programları çalıştırıp kullanmayı sağlayan yazılımlardır. Bilgisayarlı rezervasyon sistemleri, seyahat, havayolları, araç kiralama gibi endüstriler tarafından kullanılan yazılımlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz