yazılım nasıl yapılır
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Yazılım kodlanmış komutlar topluluğudur. Bilgisayarın donanım parçalarını yöneten, kullanıcısının işlerini yapmasını sağlayan komutlar oluşturulur. Programlama olarak da adlandırılır. Programlama sadece bilgisayarlara değil, elektronik parçalara, beyaz eşyalara ve makinelere uygulanır. Her sistemde kullanılır.

 Yazılım Türleri

  • Sistem Yazılımları: Cihazın açılmasından kapanmasına kadar işletilmesini sağlayan yazılımdır. Donanımlar ile belleklerin iletişimini sağlar. Anan ve yan belleklerin verimli kullanılmasını ve programların çalışmasını sağlar.
  • Uygulama Yazılımları: Daha çok iş yerlerinde tercih edilir. Günlük hayatta işlemleri ve işleri takibi kolaylaştıran uygulamalardır. Örneğin; Office programları
  • Çevirici Yazılımlar: Programlama dili bu yazılımlarla makine diline çevrilir. Örneğin: Java, Pascal

 Yazılım Projesi Hazırlama Aşamaları

  • Problemin Tanımlama

Öncelikle yazılım ihtiyaca tam cevap vermelidir. Kullanıcının tam olarak ne istediği iyi anlaşılmalıdır. Sonrasında problem yaşamamak için tüm sorular bu aşama da sorulur.

  • Analiz Yapılması

Yazılacak programı hangi meslek ve yaş grubu kullanacak, program hangi amaçla kullanılacak iyi analiz edilmelidir. Uygulamaya geçmeden önce maliyet analizi yapılır. Yanlış yapılan maliyet analizi projenin yarıda kalmasına ya da geç bitmesine neden olur.

  • Programın Tasarlanması

Problem tanımlama ve analizden sonra program ihtiyaca yönelik tasarlanır. İlk çalışacak fonksiyonlar, çalışma başlangıç ve bitiş süreleri tasarlanır ve buna göre oluşturulur.

  • Programın Kodlanması

Tasarlanan yazılım kodlanır. Yazılım parça parça kodlanır ve daha sonra birleştirilir. Uygun programlama diliyle uygulanır. İşlev değişmez fakat programlama dilleri arasında farklar vardır. Proje doğrultusunda programlama dili seçilmelidir. Kodlama makine ile iletişim kurar. Kullanıcının istediği işlem için kod yazılır ve fonksiyon oluşması için farklı bir kod yazılır sonucu iletilir.

  • Programın Test Edilmesi

Kodlamadan sonra program test edilir. Oluşan hatalar ayıklanır ve düzeltilir.

Aksi halde program düzenli çalışmaz. Güncelleme yapmak amacıyla dokümantasyon yapılır. Uygulama geliştirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz