İnternetten Yatırım Yapmak
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Ülkemizde son 2.5 yıldır aktif bir şekilde rol üstlenen yatırım sitelerine yatırım yaparken her zaman göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bahsedeceğimiz konulara dikkat ederseniz kazanma şansınız biraz daha artacaktır.

Yaklaşık 2.5 yıldır ülkemizde yoğun bir şekilde devam eden yatırım sistemleri yer yüzünde aslında çok daha eskilere dayanıyor. Sizlere tamamen tecrübelerimizden, deneyimlerimizden bahsedeceğiz. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bu tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

İnternetten para kazandıran siteler arasında birçok model karşımıza çıkar. HYIP, ponzi, oyun siteleri, kripto paralı sistemler, yatırım sistemleri, binary, MLM, piramit sistemler vb. birçok model vardır. Risk yatırım yaptığınız an itibariyle %50 dir. Bunun altı yoktur ama üstü her zaman vardır.

İyi bir takipçi ve analizci olmak risk faktörlerini biraz düşünebilir. Bu takip ve analiz süreci elbette bazen dakikalar, bazende günler sürebilir. Ne kadar çabuk bir şekilde araştırmanızı bitirirseniz o kadar çabuk yol alırsınız.

Zaman Önemli Bir Faktör

Dünyanın birçok yerinde ortalama 3 yıl kadar süre bu sistemler Türkiye’de 2.yılını çok zor görmektedir. Ortalama olarak 7-8 ay içerisinde kapanmaktadır. Bunun birçok nedeni olabilir. Zaman faktörü dediğimiz nokta ise bir sistemi en başından keşfetmek, doğru analizlemek ile yeterlidir. Yeni açılan sistemler alttan al üste öde mantığı ile ile gittiğinden dolayı ilk girenler her zaman daha fazla şanslıdır. Ama %100 diyemeyiz.

Alttan Al Üste Öde

Bu mantık Türkiye’de ki sistemlerin %90 ını kapsamaktadır. Genellikle saadet zinciri, ponzi sistemlerin kullandığı bu taktik hiçbir ticari faaliyet gerçekleştirmeden alttan gelen yatırımcıları yukarıdakilerine vermektir. Örneğin Çiftlik Bank dolandırıcılığında ilk girenler paralarını aldı. Ortada kazanç sağlayan ticari gösterişler ile kafalar bulandırıldı ve gelirden çok gider olan işletmeler ile sonradan yatırım yapan herkes dolandırıldı.

Risk Her Zaman Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Bu tür sistemlerin tamamının riskli olduğunu unutmayın. En başından da belirttiğimiz gibi minimum %50 risk taşır. Ponzi sistem olmasa bile gerçek anlamda ticaret olsa da bunun risk olduğunu hep hatırlayın. Ticaretin içerisinde de çok fazla batan şirketler olduğunu unutmayın.

Riski Arttıran Faktörler

Bu tip sistemler elbette sadece %50 ile kalmaz. Birçok sistem çok daha ciddi derecede risk taşır. Şirket varlığı doğrulanamayan, şahsi olarak iş yürüten, kişisel bilgilerin olmaması, sadece kripto para ile yatırım alınması, site whois bilgilerinin gizlenmesi, yurtdışı sunucu yada hostingte barındırılması risk faktörlerini ciddi derecede arttırmaktadır.

Örneğin Amerika lokasyonlu bir hosting yada sunucuda barındırılan bir siteye ödeme yöntemi olarak kripto para eklenirse tamamen hayalet bir sistem olur. Parayı gönderdiğiniz kişilerin kim olduklarını bilmezsiniz. Kapatıp gittiklerinde de bulma şansınız hiç yok!

Eğer kıyıda köşede paranız varsa değerlendirebilirsiniz. Banka kredisi çekerek, taşınmaz mülk veya kıymetli eşyalar satarak, birilerinden borç alarak bu tür sistemlere girilmez. Ve unutmayın kaptırdığınız her kuruşun sorumlusu hukuk önünde kendiniz olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz