Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Sosyal paylaşım platformu Twitter’da #TercihimUber gündem oldu. TrendTopik olan hashtag Uber ve Sarı Taksi arasındaki farkları bir kez daha gün yüzüne çıkarttı. Peki Uber mi? Sarı Taksi mi? İşte bu tartışmada ParaParala ekibi olarak yerimizi almaya karar verdik.

Uber mi? Sarı Taksi mi?

Uber 28 Mayıs 2015 itibariyle 58 ülke 300 şehirde faaliyet gösteren uluslararası bir firmadır. San Francisco, Kaliforniya menşeli Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi olarak faaliyet gösteren firma Türkiye’de en büyük tartışma konuları arasına girmeyi başardı. Peki Uber gerçekten kötü bir hizmet mi? Uber neden yasaklandı?

Sektörde Ciddi Derecede Güven Kazandılar

Uber nasıl bir şey denildiğinde kuşkusuz kullanan herkes muhteşem bir sistem demiştir. Uber mülakatları esnasında birçok taksi şoförü adayı değerlendiriliyor. Konuşma üsluplarından, şehir haritalarına kadar birçok soru yöneltiliyor. Uber şoförü herkes olamıyor.

Uber ve Sarı Taksi Arasındaki Farklar

Uber şoförü giyim kuşamına dikkat eder, Sarı taksi şoförü istediği gibi giyinir.
Uber şoförü araçta sigara içmez, sarı taksi şoförü sigarasını içer
Uber şoförü tartışmaya giremez, sarı taksi şoförü yolun ortasında durup sopasıyla terör estirebilir.
Uber şoförü mesafeyi önemseyemez, sarı taksi kısa mesafeye gitmez.
Uber şoförü sicili temizdir, sarı taksi şoförlerinde sicil aranmaz.
Uber şoförü standart fiyat uygular dolaştırmaz, sarı taksi ördeği buldu mu turunu attırır.
Uber şoförü adresinden seni alır, taksi şoförü değişim var der geçer gider.
Uber şoförü radyo frekansı isteğinizi sorar, taksi şoförü kral fm der geçer.
Uber araçlarda şarjınızı doldurabilirsiniz, takside ihtimaller vardır.
Uberde para yoksa kart geçer, sarı takside bozuk para için benzinlikler dolaşabilirsiniz.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Uber Taksi Neden Tepkilerin Hedefi Oldu?

Stratejik bir yol izlenerek kötülenen Uber kim ne derse desin, kim neyi tercih ederse etsin bizim için önemli bir çalışmaydı. Vergi ödemiyorlar, insanlara kötü davranıyorlar şeklinde birçok iddia olsa da biliyoruz ki Uber vergisini ödeyen büyük bir sistemdi. İki sistem arasında tercih sunulduğunda insanların Uber tercihi kaçınılmaz bir gerçek. Uber firma olarak dünyanın birçok noktasında faaliyet gösteren düzgün bir yönetime sahipken, taksiler İstanbul Taksiciler Esnaf Odası başkanı Eyüp Aksu ”Avrupa’da ki taksiciler gibi sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz” tehdit, öfke dolu bir yönetimin elinde. Ayrıca İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk ‘ün “Uber, San Francisco’da doğmuş, bugün benim askerime silah sıkan, Afrin’de askeri şehit eden hainlerin ürediği yerdir. Uber’e binen de kullanan da vatan hainidir” sözlerini de unutmamak gerekir.

Uber mi Sarı Taksi mi?

Kimin hangi tercihi neden seçmek istediği kimseyi ilgilendiren bir konu değildir. Herkes istediği tercihi yapabilir. Biz Uber ‘in kalitesinin kıyaslamalara bile girilmeyeceğinin farkındayız. İki seçenek arasında kalmadan gönül rahatlığı ile Uber diyebiliriz!

Uber Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz