whatsapp
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Sosyal medya ve whatsapp üzerinde sürekli aynı mesajı görmeye başladığınız anda tedirginliğe kapılarak sizlerde hemen paylaşım yapıyorsunuz. Yarından itibaren tüm dünyada yeni iletişim kuralları yürürlüğe girecek şeklinde başlayarak sosyal medya hesaplarının takip edilmesine dayalı olarak yayılan bu mesajın altında ne yatıyor? İşte detaylar..

Sosyal Medya ve Whatsapp Hedef Alınıyor

Neredeyse bütün sosyal medya alanlarında görsel yada yazılı olarak karşılaştığınız bu mesaj ile birlikte bir yalanı hızla yaymaktasınız. Peki nedir bu mesaj?

”Yarından itibaren tüm dünyada yeni iletişim kuralları yürürlüğe girecek. Tüm Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin hükümetleri WhatsApp, Twitter, Facebook ve diğer iletişim kanalları ile bu kanallar üzerinden yapılacak tüm konuşmaların kaydedilmesi konusunda bir anlaşmaya vardılar. Tüm telefon görüşmeleri ve WhatsApp üzerindeki tüm mesajlar ve aramalar kaydedilecek. Twitter denetlenecek. Facebook kontrol edilecek. Tüm medya ve sosyal forumlar izlenecek. Lütfen konu ile ilgili bilgisi olmayan kişileri bilgilendirin. Tüm cihazlar, Federal hükümetin ve dünyanın diğer ülkelerinin hükümetlerinin ilgili sistemleri ile bağlantılı olacaktır. BU HAREKET, ORGANİZE SUÇ VE TERÖRİZMİ TAKİP AMAÇLIDIR. Hükümetlere, yasalara ve ahlaka aykırı mesajlar veya gereksiz bilgiler göndermemeye özen gösterin. Önemli bilgileri paylaşmayın, arkadaşlarınıza ve ailenize karşı duyarlı olun. Çocuklarınızı bilgilendirin ve çok dikkatli olun.

Bu mesajı bugün paylaşmanız çok önemlidir. Çünkü yarından başlayarak dünyadaki tüm ülkelerde bir başka izleme formatı var olacak. Şaşırtıcı ama gerçek. Bugün bu bilgiyi tüm sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza gönderin. Yazdığınız ya da konuştuğunuz her şey tatsızlıklara neden olabilir.”

2013 yılından beridir dolaşan bu mesajın ne amaçla yayıldığı bilinmezken tahminler trol hesapların zamanlarını biraz daha boş geçmesi açısından yaptığı düşünülüyor. Birçok cahil insanın bu tip mesajlar yüzünden teknolojiden uzaklaştığı da görülmüştür.

2013 yılından beridir Hindistan, ABD, Singapur, Suudi Arabistan gibi ülkeler başta olmak üzere birçok versiyonda yayılan bu mesaj ile birlikte birçok ülke hükumeti açıklama yaparak böyle bir şeyin olmadığını belirtmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ise Facebook yönetiminden Rob Goldman bu iddiaları reddederken teknoloji uzmanlarından Damián Le Nouaille ‘de Facebook’un sahip olduğu Instagram’ın da insanları farklı dillerde dinlediğini iddia etmişti. Nouaille, Instagram’ın, belirli bir ürün hakkında kullanıcının Fransızca ve İspanyolca konuşmasının ardından karşısına bu ürünle ilgili İngilizce reklam çıkardığını iddia etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz