Anadolufarm Soruşturma Çiftlik Bank Dolandırıcılığı
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Her geçen gün sektörle ilgili yepyeni bir haber çıktığını görüyoruz. Arka planda bulunduğumuz gruplarda, kendi gruplarımızda ve birçok yerde yatırımcıların çok ciddi telaşlı olduğunu farkettik. Herkesin dilinde aynı sorular. ”xxx Sistem Kapanacak mı?” Bu durum hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

ParaParala 2018 yılı itibariyle soruşturmaların başlayacağını aylar öncesinden ve 2 gün öncede whatsapp grubunda bugün haber içeriğinde geçen isimlerin bir kısmını vermişti.

Medyaya Yansıyan Haber

Bugün haber sitelerine ”Çiftlik Bank” yavruladı diye manşetler ile giriş yapan siteler 200 sitenin ortaya çıktığını ve 108 tanesinin incelemeye alındığını belirtmişti. Sabah gazetesi ”Piyasadan yarım milyardan fazla para topladığı ortaya çıkan ve önceki gün ödemelerini durduran Çiftlik Bank’ın sanal ponzi oyunlarında buzdağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı. Devlet kurumlarının yaptığı incelemelere göre, hâlâ faaliyette olan 200’den fazla sanal çiftlik oyunu bulunuyor. Piyasadan 2 yılda 4 milyar TL’ye yakın para topladığı belirtilen şirketlerin çoğu Kıbrıs veya yurtdışı menşeli.” paragrafı ile yayın yaptı.

Ayrıca Anadolufarm, çılgıninekler, sütbank, galeribank, yeşilbank, çiftlikshop, bizimtavuklar, İmecebank, gerçekçiftçi, ukashbilişim gibi birçok site bugün çıkan haberler ile birlikte yatırımcıların kafalarının karışmalarına neden oldu.

Gerçekten Bir Soruşturma Var mı?

Bakanlık tarafından görevlendirilen 11 müfettiş olduğu ve 108 oyunun inceleme altında olduğu gözükmektedir. Bu haberlerin doğruluğunu biliyoruz. Sektördeki birçok site ve şirket hakkında ParaParala Markası Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişlerine çalışmalarında kolaylık sağlamak için birçok bilgiyi paylaşmış, sektörün işleyişi hakkında bütün bilgiler T.C. yasalarına uygun bir şekilde aktarılmıştır.

Söz konusu oyun ve yatırım sitelerinin inceleme altında olduğu doğru. Birçok şirketin ismini biliyoruz lakin hukuki süreç içerisindeki soruşturmalar kamuoyu ile izinsiz paylaşılamaz. Tek bilgi ağı bakanlıktır.

Anadolufarm ‘a Soruşturma Açıldı mı?

Bugün sorulan birçok soru ”Anadolufarm’a gerçekten soruşturma açıldı mı?” oldu. Bu yüzden de bu soruyu vermeyi uygun gördük. EKOLİUM ANONİM ŞİRKETİ başlatılan soruşturmanın içerisindedir. Fakat bu soruşturma onların yanlış yaptığı anlamına gelmemektedir.

  • AnadoluFarm Neden Soruşturmaya Dahil Oldu? : Sistemin internetten para kazandıran sistemler arasında olması yeterli bir nedendir. Soruşturma açılmalarının 2 nedeni var. Birileri tarafından şikayet almış olabilir veya müfettişler rastgele bu ismi keşfedip önlem amaçlı soruşturma başlatmışlardır. Soruşturma aşamasında olduğundan dolayı henüz yargı sürecine intikal etmediği şirket yöneticisi İsa bey’in gönderdiği ses kaydı ile anlaşılıyor. Şirketine henüz açılan bir soruşturma olmadığını beyan eden şirket yasal süreç başlamadığından bilgi sahibi değil. Müfettişlerin gerekli soruşturmasından sonra şirket incelenecek ve gerekli durum görülürse durum yargıya intikal edecektir. Şuan için şirketin yaptığı iş üzerindeler.

6502 sayılı Tüketici Hakları Kanunu

Benzeri sistemleri kullanan sitelerin yargılandığı kanundur. Sistem olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı değil, bilişim suçlarının bu kanun ile ilgilenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla usulsüzlük tespit edildiği zaman kanundaki boşlukları iyi kullanan şirketler para cezası ile işin içerisinden sıyrılabilmektedir. Mevcut kanunlar bu tür sistemleri kapatma yetkisine sahip olacağını düşünmüyoruz. Bazı Avukat kitleye özellikle danıştık ve yasanın düzenlenmediği takdirde mevcut yasa ile kapatılmasının zor olduğu söylendi. Yani önce yasa değiştirilmelidir.

Birkaç ay önce ParaParala sizlere 1 Ocak 2018 yılı itibariyle e-ticaret düzenlemesine geçecek ve bu tür oyunlarında bu düzenlemeden nasibini alacağını söylemiştik. Bu sistemleri kuranlar, yönetenler ve özellikle ponzi olarak karşımıza çıkan sistemlerin hiçbirisinin kaçarı yok. En kısa süre içerisinde soruşturma başlayacak ve hepsi yargılanacaktır. Ülke dışına kaçıp araması çıkanlar kurtulamayacaktır lakin soruşturmaya destek verip, kurdukları sistemleri itiraf edenlerin şansları var. Bizden söylemesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz