ParaParala Sıkça Sorulan Sorular
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Birçok kişinin merak ettiği şey ParaParala neye göre inceleme ve analiz yapıyor sorusudur. İnceleme ve analizlerde yanılma oranlarımız ve isabet ettirmemiz nasıl gerçekleşiyor? Hangi aşamalardan geçtiğimizi, nelere dikkat ettiğimizi ve aslında bahsettiklerimizin ne kadar basit şeyler olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağız. Başlıklarla belirteceğimiz S.S.S. bölümünde en azından bizlerin bakış açısını da görmenizi arzu ediyor. Oyun yada yatırım sitelerinin bütçe analizleri bizler için çok fazla önemlidir.

Sektöre Ne Kadar Bütçe İle Giriş Yaptı

Örneğin bir iş kuracaksınız ve bu iş için bir sermayeniz olması gerekir. Bugün pazar yerinde limon tezgahı kurmak için bile sermayeyi tezgaha gömerken bu sektörde 100 liralık sermaye ile girmeye çalışanlar var. Kurulan sistemin ortalama maliyeti ortaya çıkar. Daha iyi anlamanız için size bir örnek sunalım.

  • OLUMSUZ ÖRNEK : Zoroğlu Çiftlik, Çalışkan Çiftçi gibi tasarımlar ile karşımıza çıkan sistemler. Maden.im sistemi ile aynı tasarımı kullanmaktadırlar. Bu tasarımı forumlarda 35 tl karşılığında Türkçe’ye çevrilmiş halde bulabiliyorsunuz. Bir adet domain alıyorsunuz ortalama fiyatı 30 tl dir. Yani 65tl gibi bir yatırım kafadan gidiyor. 1 yıl içerisinde kapatıp gidileceğinden zaten domain uzatmaya gerek kalmıyor. Yıllık bedeli 100 liraya olan bir hosting iş görecektir. Yani 165 TL ‘ye bir site kurabiliyorsunuz. Ortada şirket yok, müşteri hizmetleri hattı yok, personel yok. Yani 200 lira ile kurulmuş bir sistem size 5 katını vereceğini söylese ne kadar güvenebiliriz? Biz güvenmiyoruz.

 

  • OLUMLU ÖRNEK : Son zamanların gözdesi Altınbull yatırım sitesi bu sektöre ne kadar bütçe ile girmiş olabilir? Ortada henüz başlamamış fakat başlamaya yakın bir proje var. Tayland şirketi 200 bin tl sermaye ile kurulduğunu belgelerde görebilirsiniz. Türkiye’de ortalama 2.500tl şirket kurulumu, 2.000 tl civarı Ticari Sicil Kaydı, tasdik, defter ve vekalet giderleri ortalama 2.000 tl, yani ortalama 8bin tl gider. 10 bin tl civarı Kıbrıs şirketi kuruldu. Rusya şirketinin bütçesini bilmiyoruz. Şirket İstanbul Mecidiyeköy’de ofis kurdu aylık gideri 2.000 tl. 1 adet ofis çalışanı ortalama 2.000 tl. Kendisine ait 2 adet sunucusu bulunan şirket aylık ortalama 200 lira sunucuya veriyor. Yazılımının arayüzü düzenlenmiş bir tasarım olsa da özel bir yazım dili ile kodlanan site tasarımının maliyet ortalama 2.500 – 3.000 tl. Şirketin yeni olmasına rağmen ortada çok ciddi bir yatırım var. Yani kısacası bu işe sermayesiz girilmediği ortada.

Zoroğlu oyun sitesi ile Altınbull yatırım sitesinin bütçelerine ortalama olarak bir şeyler çıkartmak mümkün. Aşağı yukarı ne kadar harcama yaparak bu sektöre giriş yapmış olabilirler?

ALTINBULL ZOROĞLU ÇİFTLİK
YAZILIM – DONANIM YAZILIM – DONANIM
Domain  30 ₺ (yıllık) Domain  30 ₺ (yıllık)
Hosting  X Hosting  100₺ (yıllık)
Sunucu  200 ₺ (aylık) Sunucu  X
Teknik Ekip  1.000 ₺ (aylık) Teknik Ekip  X
Yazılım, Script  2.500 ₺ (tek sefer) Yazılım, Script  35 ₺ (tek sefer)
TOPLAM  3.730 ₺ TOPLAM  165 ₺
TİCARİ OLUŞUM TİCARİ OLUŞUM
Şirket Kurulumu 2.500 ₺(tek sefer) Şirket Kurulumu  X
Muhasebeci 800 ₺ (aylık) Muhasebeci  X
Ticaret Sicil Kaydı 2.000 ₺(tek sefer) Ticaret Sicil Kaydı  X
Vekalet, Defter, Tasdik 2.000 (tek sefer) Vekalet, Defter, Tasdik  X
TOPLAM  7.300 ₺ TOPLAM  0
OFİS, PERSONEL OFİS, PERSONEL
Ofis  1.800 ₺ (aylık) Ofis  X
Santral Elemanı  800 ₺ (aylık) Santral Elemanı  X
Personel  2.000 ₺ (aylık) Personel  X
Diğer  300 ₺ (aylık) Diğer  X
TOPLAM  4.900 ₺ TOPLAM  0
TOPLAM BÜTÇE  15.930 ₺ TOPLAM BÜTÇE  165 ₺

Altınbull Yatırım Sitesi sadece bu sistemi kullanıcılarına sunmak için ortalama 15.930 ₺ gibi bir sermaye ortaya koyuyor. Çok ciddi miktarlar değil elbette fakat birçok kişinin 100 liraya mal ederek girdiği bu işlerde en azından şirketin harcayacak parası olduğu ortada. Aylık ortalama 6.900 ₺ sabit ödemesi var. Bu her geçen gün elbette şirketin kasasını zorlayacaktır. Lakin şirketin bunun planlamasını yaptığını düşünüyoruz.

Zoroğlu oyun sitesi ise ortalama 165 ₺ gibi bir yazılım, donanım ücreti ödenmiş. Sistemin başka bir gideri gözükmemektedir.

Yüzbinlerce lira kazanılacak bu sektörde elbette 15-20 bin lira masraf devede kulak. Lakin biz ParaParala olarak bu işe soyunanların çıplak mı yoksa üzerinde bir giysisi var mı buna dikkat ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz