Çiftlikbank kapanıyor
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Sabah saatlerinde Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberlerden sonra güne büyük bir panik ile başlayan yatırımcılar bütün gün sağdan soldan bilgi edinmeye çalıştılar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesinde ise bilgiler yayınlandı, TV kanallarında Bakan Tüfenkçi Çiftlik Bank hakkında geniş bilgi verdi ve sistemden uzak durulması gerektiği konusunda bir kez daha uyardı!

Bakan Tüfenkçi Canlı Yayında Çiftlik Bank Hakkında Konuştu

Bakan Tüfenkçi 2018’i göremeden patlayan Çiftlik Bank hakkındaki soruşturmanın tamamlandığını ve geniş bir raporun Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiğini belirtti. Birçok kanalda konu ile ilgili bilgiler veren Bakan, Çiftlik Bank piramit sistemdir ve halkımızın bu konularda dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca;

 “İdari olarak reklamlarını durdurduk. Daha fazla tüketicinin aldanmasının önüne geçmek adına. Bakanlığımızın idari yaptırımlarının tamamını uyguladık. Cezai noktada da cumhuriyet savcılıkları yetkilidir. Bu konularda mevzuat eksikliklerini gidermek adına çalışma yapıyoruz” dedi. 

BAKAN Tüfenkci, TGRT Haber canlı yayınında Çiftlikbank’ın üye sayısını açıklarken, inceleme başlatacaklarını açıkladı. Tüfenkçi,

“”Kamuoyunda Çiftlikbank olarak bilinen sistemin, bakanlığımız gelen şikâyetler üzerine inceleme yaptı. Ve baktığımızda sistemde 132 bin aktif üye olduğunu gördük, 380 bine yakın da pasif üye var. 500 bine yakın üyelik sistemi var. Neredeyse çok afaki kâr vaatleri var ve toplanan ciddi paralar var. Konu TCK tarafından değerlendirilmek üzere ilgili cumhuriyet başsavcılığına iletilmiştir. Bir örneği de MASAK’a gönderilmişti.” dedi. 

Bundan Sonra Ne Olacak?

Kamuoyuna sürekli yanlış ve çarptırılmış bilgiler veren ve oyalama politikası uygulayan Çiftlik Bank son zamanlarda insanların güvenlerini kazanmak için ilginç yollara başvurmuştu. Din ve Siyaset üzerinden sempati kazanmaya çalışan sitenin bu oyunu da tepki aldı.

Bakan Bülent Tüfenkçi ‘nin Açıklamaları;

Bu incelemeyi, niyet kötü olunca ‘Bakanlık ödemelerimizi durdurdu, bilmem ne yaptı. Bankalara blokaj koydurdu.’ Hiçbir blokaj da yok, bir şey yok. Zaten sistem sakat olduğu için bu belli bir yerde patlıyor. Parayı toplayamadığı için yoksa eğer üyelerine ödemeler yapacaksa hiçbir engel yok. Hiçbir hukuki engel yok. Ödemelerini yapabilir, taahhütlerini yerine getirebilir.

Sadece biz tespit ettiğimiz hususlarla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Piramit satış dediğimiz saadet zinciri kapsamında işlem yapması noktasında suç duyurusunda bulunduk. Bu sadece davanın açılması da yetmez, savcılık da inceleme yapacak. Dava açılmasına karar verilirse dava açılacak.

Vatandaşlarımız çok dikkatli olması lazım. Bu tür hayali kâr, yüzde 33’lere varan kâr vaat ediyor. Sisteme giriş yavaşladığı için bu sefer faaliyet alanlarıyla ilgili ‘ben şu işleri yapıyorum, şarküteri aldım, bilmem ne yaptım’ Dolayısıyla oradan elde ettikleri kârlarla o sistemi döndürmeleri mümkün olmadığını gördükleri için bu bahanelerle insanları kandırıyorlar. Ben bir kez daha söylüyorum. Bakanlık incelemesi bitmiştir, raporları ilgili yerlere vermiştir.

Eğer sistem yöneticileri ödeme yapmak istiyorlarsa, daha önce yapabilirlerdi yine yapabilirler. Şu an durdurduğumuz bir faaliyet yoktur. Ama şunun altını çiziyoruz, bu sistem doğru bir sistem değil. İdari olarak reklamlarını durdurduk. Daha fazla tüketicinin aldanmasının önüne geçmek adına. Bakanlığımızın idari yaptırımlarının tamamını uyguladık. Cezai noktada da cumhuriyet savcılıkları yetkilidir. Bu konularda mevzuat eksikliklerini gidermek adına çalışma yapıyoruz.

PARA YATIRANLAR NE YAPSINLAR?

Onlar da cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabilir, ilgili davalarını açabilirler.

Piramit Sistem Nedir?

(1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz