Güvenilir olmayan oyunlar
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Bilindiği üzere 2016 yılının 2.çeyreğinde yayılmaya başlayan internetten para kazandıran oyunlar 2017 yılının 3.çeyreğine doğru ilgisini kaybetti. Yerini yatırım sitelerine bırakan sektör artık para kazandıran yatırım siteleri olarak ilgi görüyor. Peki sistemlerde varolan referans sistemi veya derinlik sistemleri kaldırılınca sistem ponzi olmaktan kurtuluyor mu?

Oyun Siteleri Artık Bitti

Uzun zamandır artık oyun sitelerine olan ilgi yaşanan dolandırıcılıklardan sonra fazlasıyla azaldı. 2016 yılının ortalarına doğru çıkış yapan bu sistemler 2017 yılının ortalarında artık tek tek bitmeye başladı. Yeni açılan sistemlerde eski ilgiyi göremedi. Yerini yatırım sitelerine bırakan oyun sektörü artık silinmek üzere. Yatırım siteleri olarak bildiğimiz sitelere olan ilginin tahminlerimize göre 2018 Mart ayında bitmesi düşünülmektedir. %90 ‘lık tahmin başarımızda da bu kez yanılmayacağımızı biliyoruz!

2018 Coin Sistemlerine Dönecek

Yeni senenin tamamen sanal para üzerine kurulacağını ve çok ciddi derecede bir yer edineceğini söylemek mümkün. Bu durumda dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar var. İlgisini yitiren oyun ve yatırım siteleri gibi coin siteleri türeyecektir. Her önüne gelen coin ön satış sitesi açarak sizleri dolandırmaya teşebbüs edeceklerdir. Şimdiye dek olduğu gibi bu sistemleri elbette sizler için takip etmeye devam edeceğiz lakin yine de dikkatli olmanız konusunda uyarıyoruz!

Bu Tür Sistemler Yasal mı?

Yaklaşık 2.5 yıldır Türkiye’de varolan bu sistemlerin tamamı ponzi altyapıya dayanmaktadır. Biz ponzi değiliz diyen bile ponzi sisteme hizmet etmektedir. ”Biz Reel Ticaret Yapıyoruz” diyen de ponzi sistemin iskeletini kullanmaktadır.

Son zamanlar maliyenin üzerine düştüğü bu sektör ağır darbeler aldı. Aylar öncesinden 2018 ‘e doğru maliyenin bu sektöre el atacağını ve 2018 itibariyle ciddi yaptırımlara yol açacağını söylemiştik.

Büyük Bir Yanlış Anlama!

Bu tür sistemleri büyüten en büyük etken referans sistemidir. Lakin birçok şirket dahil referans sistemini kaldırdıkları zaman ponzi sistemden çıktıklarını sanmaktadırlar. Referans sistemini kaldıran ile kaldırmayan arasında çok büyük bir fark yoktur.

  • 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu : Kanunda 2 madde bu sistemleri doğrudan ilgilendirmektedir. 28 Mayıs 2014 yılında yürürlüğe giren kanunun 77. ve 80. maddesini sizlerle olduğu gibi paylaşıyoruz.

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun No. 6502 
Piramit satış sistemleri
MADDE 80

(1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

Referans sistemi kaldırılınca piramit bozulmaz! Sadece zaman kazandırır. Bir bütün halinde düşünülmeyen maddenin sadece ”piramit” kelimesini kırpmak yanlıştır. Piramit kelimesini kaldırdığınızda bir bütün halinde oyun ve yatırım sitelerinin yasak olduğunu görebilirsiniz. İşte bu yasadaki boşluktur ve iyi bir avukat ile bu işten yırtmak için referans sistemini kaldırmanın doğru olduğu düşünülmektedir.

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun No. 6502
Ceza hükümleri
MADDE 77 

(17) Bu Kanunun 80 inci maddesine aykırı olarak piramit satış sistemini başlatan, düzenleyen veya toplantı, elektronik posta veya diğer birçok kimsenin de katılımını sağlamaya elverişli yöntemlerle yayan veya böyle bir sistemin diğer bir şekilde yayılmasını ticari amaçlarla destekleyenler hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

Birçok Şirketin SPK İzni Yok

Sermaye Piyasası Kurulu, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. SPK Sayfasındaki net tanım ise ”Sermaye Piyasası Kurulu, tasarrufların menkul kıymetlere yatırılarak halkın iktisadi kalkınmaya etkin ve yaygın bir şekilde katılmasını sağlamak ve sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasını düzenlemek ve denetlemek amacıyla 1981 yılında çıkarılan 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur. Söz konusu Kanunu yürürlükten kaldıran 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile Kurulun görev, yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenmiştir.” olarak belirtilmiştir.

Sektörde olan sistemlerin belki %99 ‘unun SPK İzni yoktur! Sadece vergi levhası çıkartılarak bu işlerden sıyrılabilecekleri düşünülmektedir. Yada fatura kesmek çözüm değildir.

SPK ‘nın Temel Görevleri

  • SPK’nın temel görevi; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını ve yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını sağlamaktır.
  • Sermaye piyasalarının işleyiş kurallarını belirlemek, piyasadan fon kullanan şirketlerin bundan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak, yatırım yapan tasarruf sahiplerinin haklarını korumak, piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlamak temel amaçtır.
  • Menkul kıymetlerle ilgili ödünç alıp verme, açığa satış ve repo işlemlerinin düzenlenmesi görevini üstlenir.
  • 1981 yılında kurulan kurumun ilgili olduğu bakanlık Başbakanca görevlendirilen Devlet Bakanlığı’dır.
  • Kurul Karar Organı, Bakanlar Kurulu kararı ile atanan 7 üyeden oluşur. Görev süreleri 6 yıldır. Başkan hariç üyelerin üçte biri 2 yılda bir yenilenir. Üyelerin tekrar atanmaları mümkündür. Üyeler resmi veya özel, başka hiçbir görev alamazlar.

1 YORUM

  1. Merhaba spk kzni demissiniz ben anadolu farma sordugumda spk bdkk kayitliyiz denildi evraklari gormedim eger gercek ise bu sekilde guvenli deme sansimiz var mi tesekkurler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz