backlink çekme
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Arama motorlarına göre bağlantılar (linkler) sayfalar arası yollardır. Google, Bing, Yandex gibi büyük arama motorları sayfaların birbirlerine nasıl bağlı olduğunu inceler ve bu bağlara önem verir.

SEO’da linkler olmazsa olmaz değildir fakat bir zincirin önemli bir halkasıdır. Çoğu arama motoru backlink lerin, sayfa içi linklerin önemli bir faktör olduğunu sürekli olarak belirtir. Arama motorları bu linkler sayesinde sitenin popülaritesini, değerini, spam derecesini ve otoritesini ölçerler.

Global Popülerlik

Kaynak olarak gösterilmiş sitelerden link almak daha etkilidir. Wikipedia gibi 200.000 adet farlı siteden bağlantı almış, otoriter, kaynak teşkil eden bir siteden link almak sizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için oldukça fazla etkiye sahiptir.

Yerel veya Konu Popülerliği

Örneğin Trabzon’da küçük bir işletmeniz var bu işletmenin Trabzon Medyası’ndan link alması daha etkilidir. Aynı şekilde bir Pet Shop sitesinin kedi, köpek gibi hayvanlarla ilgili paylaşım yapan bloglardan link alması daha önemlidir.

Anchor Text’e Anahtar Kelime

Link alırken metin kısmına anahtar kelimenizi yazmanız, sizi o anahtar kelimede üst sıralara taşıyacaktır.

Spam’den Korunun

Spam olan, link çöplüğüne dönmüş sitelerden bağlantı almak size yarar değil zarar sağlayacaktır. Bunun için link aldığınız sitelerin sizin sitenizle bağlantılı olmasına, özgün içerik ürettiğine, illegal yani yasal olmayan içerik barındırmadığına dikkat edin.

Sürekli Link Alın

Sürekli link almak sitenizin Google da üst sıralarda kalmasını sağlayacaktır. Bir anda alınan linkler sizi yükseltir fakat kalıcı yapmaz bunun için; düzenli link alın, azar azar alın.

Rakip Site Analizi

Rakip sitelerin hangi sitelerden link aldıklarını araştırın. Bu araştırmayı yapmak için ahrefs.com gibi aracı siteleri kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi sitelerden link aldığını gördükten sonra o sitelerden veya benzerlerinden link alabilirsiniz.

Doğal Backlink Yaratmak İçin Kaliteli İçerik Paylaşın

Doğal yollardan link kazanmak demek, insanların sizin yazınızı karşılıksız, para kazanmadan paylaşması demektir. Bunun için kaliteli, viral içerikler oluşturun. Bu tür içerikler Facebook, Twitter gibi sosyal medyalarda hızla paylaşılacak ve sitenize link oluşturacaktır. Ziyaretçi sayınız da bu sayede artacak.

Fark Yaratın

Haber veya tanım siteleri gibi fazla değiştirilemez bilgiler paylaşıyor olabilirsiniz. Bu tür sitelerde mutlaka farklılık yaratın. Daha fazla örnek cümle, daha fazla video – resim ekleyin. Böylece içeriğiniz fark yaratsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz