Oyunlardan Para Kazanmak Helal mi?
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Bu aralar forumlarda, bloglarda, yorumlarda, mesajlarda aslında neredeyse her yerde bu soruyu görmeye başladık. Bir takipçimizin bize yönelttiği soru üzerine bu makaleyi sizlere akıl ve ilim doğrultusunda açıklamak istedik.

Oyunlardan Para Kazanmak Helal mi?

Birçok insan için komik gelebilir bu soru. Fakat birçok arkadaşımızın da dinine sımsıkı bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Öncelikle biraz mantık yürütelim. Oynadığımız oyunlardan para kazanmak helal mi?

Öncelikle cevabı verelim sonra nedenlerine geçelim. Cevabımız helal.

Kur’an-ı Kerim kaynaklarından ele alacak olursak bu konuda Necm Suresidir. 53/39 mealinde  İnsan için ancak çalıştığı vardır denilmiştir. Burada verilmek istenilen mesaj çok açık. Şans ile para kazanmaktansa emek harcayarak para kazanılması isteniliyor.

Oyunlara yatırım yapıyorsunuz emek sarfetmediğiniz düşünülebiliyor. Para yatırıyorum günü gelince paramı alıyorum mantığı. İnternetten kendi kendine para basmıyor. Aralıklarla da olsa giriyorsunuz. Ve kısa süreliğine emek veriyorsunuz. Oraya yatırdığınız parayı emek sarfederek kazanmış ve yatırım yapmışsınız. Neticede emeğinizi yatırmışsınız.

Örneğin dükkan açacak birisini düşünün. Yatırım yapıyor ve uzunca bir süre belki borç ödüyor. Borç ödemiyorsa bile yatırımını uzun bir sürede amorti edebiliyor. Bu insanın oradan kazancına haram diyebilir miyiz? Belki bir kafeteryada garsonluk, belki bir okulda öğretmenlik yapıyoruz. Kazancımızı yatırım yaparak arttırmak istiyoruz. Ve kazancımızı arttırmaya başladığımızda, iyi bir ticaret yaptığımızda buna haram diyebilir miyiz?

Söz konusu oyunlar bizlere şans satmıyor. Hizmet satıyor. Hukuki sözleşmeler, dosyalar, evraklar ile belgelenmiş hizmetler. Dolayısıyla hizmet bedeli diye bir durum var. Ticaret yapılıyor, iş yapılıyor. Ticarete haram diyecek olursak Hz. HUD (AS) ilk Tüccardı. Oyunlardan para kazanmak haram değildir.

Çiftlik oyunu, balık oyunu, kuş oyunu falan filan oynuyorsunuz. Yahu kazandığınız paranın helal mi yoksa haram mı olduğunu siz bilmiyor musunuz? Hakkınız olmadan kazandığınız bir para ile yatırım yapmak, oyun oynamak, iş kurmak haramdır. Nefes bile almak haramdır. Biraz olsun dininize, geçmişinize saygınız varsa bir daha oyunlardan para kazanmak helal mi yada oyunlardan para kazanmak caiz mi diye sormayın. Siz kendinizden emin olun yeterli. Gerisi Allah’ın takdiri..

9 YORUMLAR

 1. PARAYI YATIRDIĞIN ŞİRKETİN BU PARAYI HARAM YERLERE YATIRMAMASI GEREKİR (ÖRNEĞİN baHİS, İÇKİ FİRMASI VB.
  2KAZANCIN KESİN OLMAMASI YANİ TİCERET SONUCUNDA İFLAS DURUMUNDA ZARAR VEYA ANA PARADAN FAZLASINI ALAMAMK GİBİ BİR ANLAŞMA OLMASI GEREK

  • Para yatırılan şirketin nereye ne şekilde yatırıldığını kimse bilemez. Böyle bir şeyde Allah kulunu suçlu görmez. Önemli olan insanın ne amaçla, neyi niyet ederek yatırdığıdır.

 2. 1- Çiftlik bankta günlük 300 tl kazanan kişiler mevcut buda ayda 9000 tl yapar bunlar günde sadece 1 kez giriş yapiyor burada kazanılan paranın fiyati ile emek söz edilemez
  2- 1 ver 2 al faiz almıs gibi oluyoruz ?
  Cevaplarınizi alayim

  • Günde 300 Tl kazanmak için ne kadar yatırım yaptı? Önemli olan bu. Alın terini yatırmış ve parça parça geri alıyor ve parasını ülke ekonomisine katkıda bulunan bir oyuna yatırmışsa bunun nesi haram? Hangi dine göre haram?

    • Yediğin, içtiğin her şey %18 KDV’den dolayı haram o zaman. Yada oku diye burs veren sonra faiziyle geri alan eğitim sistemi de haram. Her şey haram. Bizim mahallenin imamı da bahise, kumara karışmadığı sürece sorun yok diyor.

 3. Emrah ilhan kardesim öncelikle bir konuda kesin bir bilgi sahibi değilsen araştıran arkadaşlarada yanlış bilgi verme harama helal helale haram demek gibi birşey de dinen çok sakıncalıdır.Eger diyor sanki ben ismailagadan menzil cemaatinden diyanetten daha çok bilgiye sahibim Allah hidayet etsin.
  1 bu oyunda zarar ortaklığı söz konusu değil sözleşmedeki maddeyi kaldırırsan dahi olmuyo
  2 almış olduğun hiç bir hayvan senin kendine ait olarak somut değil çiftliğe gidip bu hayvanlar benim alıyım diyemiyorum
  3 Allahtan başka ömür bilen varmı ki hayvanlara 365 gun omur veriliyo
  Sende istersen ara kardeşim fetva hatlarını ordan bilgiyi al

  • Merak etmeyin kesin bir bilgi sahibiyiz. içeriğimizde kötü bir benzetme yok. ”Biraz olsun dininize, geçmişinize saygınız varsa bir daha oyunlardan para kazanmak helal mi yada oyunlardan para kazanmak caiz mi diye sormayın. Siz kendinizden emin olun yeterli. Gerisi Allah’ın takdiri..” demişiz.

   Daha ne diyelim beyninizi kullanın demişiz kısaca. Bunun için cemaate, fetvaya gerek yok. En güzel fetva insanın kalbinden geçendir.. Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz