SSL Olan Oyunlar
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Hızla genişleyen oyun sektörü her geçen gün yeni bir şeyler ile karşımıza çıkıyor. Birçok oyun SSL sertifikasına sahip iken, birçok oyun bu sertifikayı kullanmıyor. SSL sertifikası kullanmayan siteler ve kullanan siteler arasındaki detaylar sizi şok edebilir. İşte o detaylar.

SSL Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

Güvenli soket kavramı anlamını taşıyan bir çeşit güvenlik önlemidir. Secure Sockets Layer olarak bilinir ve kısaca SSL sertifikası deriz. Bu sertifika kişisel verilerinizin güvenliğini büyük ölçüde sağlar. Genelde alışveriş sitelerinde kullanılabilir fakat birçok web sitesi için gereklidir. Özellikle site üzerinden doğrudan sanal pos kullanılıyorsa veya üyelik sistemi varsa bu sistem kullanılmak zorundadır.

SSL sertifikası üyelik işlemi gerçekleştirilirken şifrenizi, sistem üzerinden kart bilgilerini girerken bu bilgilerinizi karşı tarafa çözülemeyecek şekilde kodlayarak gönderir. Dolayısıyla kimlik avı dolandırıcılığı için önemli bir çözümdür.

Oyunlarda SSL Sertifikasının Önemi 

Birçok oyunda SSL sertifikası mevcut değil. Bu sizlerin dolandırılabileceği anlamına gelebilir. Örneğin birçok oyunda aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullandığınızda kötü amaçla kurulmuş oyunların yönetimi sizlerin kullanıcı adı ve şifresini diğer oyunlarda kullanarak hesabınıza giriş yapabilir, hesabınızdan kendi hesabına para yatırabilir. Olmaz demeyin oluyor. Piyasadaki birçok oyunun yazılımı bu yüzden çöplüktür.

Örneğin altta ki resimde ParaParala üyelerinin güvenliğini görebilirsiniz. Şifrelerinizin tamamı 256bit şifreleme ile korunmakta olup arka planda gözükmemektedir.

Paraparala SSL

ParaParala sizlerin sadece e-posta bilgilerini görebilir. Bu e-postalarda sadece sistem ayrıştırması için gereklidir. Yani herhangi bir alanda kullanılmamaktadır. Yada herhangi bir datası koleksiyon haline getirilmemektedir.

Bunun haricinde ssl sertifikası olmayan ve piyasada görmüş olduğunuz birçok oyunun güvenilir olmadığını söylerken admin panellerini kontrol ederek söylüyoruz. Yani her seferinde Rus sitelerin sizlere kimlik avı dolandırıcılığı yaptığını belirtiyoruz. Kurmuş olduğumuz bir sistemin admin panelinden size ufak bir görüntü sunuyoruz. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

SSL Olmayan Oyunlar

Kimlik Avı Sonrası Para Çekilebilir mi?

Dikkat ettiyseniz birçok oyun Papara sistemini kullanıyor. Dolayısıyla oyunların neredeyse tamamı mobil onay, mail onay, google authenticator gibi ekstra güvenlik önlemleri kullanmıyor. Papara cüzdan no değişikliği ile kendi hesaplarına kolayca aktarım yapabilirler. Bu yakından tanıdığımız birkaç oyunda oldu. Kötü niyetli kişiler sizlerin bilgilerini birçok oyunda kullanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz