Maliye Bakanlığı Oyun Şirketlerini İnceleyecek
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Maliye Bakanlığı, elektronik ticaretle ilgili her tür bilgiyi online olarak toplayacak. İnternet sitelerinin sahipleri yayınlanan ilanlarla ilgili bilgileri, internet üzerinden satılan malları taşıyan firmalar da alıcı ve satıcıya ilişkin bilgileri bakanlığa bildirecek. Oyun sektöründe sanal olarak satılan hayali veya hisse paylaşmalı bütün online satışlar bu duruma dahil edilecek.

Maliye Bakanlığı alım satımıyla ilgili faaliyet gösteren internette şirketlerini, aracılık şirketlerini takibe almaya hazırlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuyla ilgili olarak hazırladığı tebliğ taslağı görüşe açıldı.

1 OCAK 2018’DEN İTİBAREN BAŞLAYACAK

İlgili kurum ve kuruluşlar taslakla ilgili görüş ve önerilerini 22  Eylül’e kadar gönderebilecekler. Taslağa göre  Maliye Bakanlığı, elektronik ticaretle ilgili her türlü bilgileri artık online olarak toplayacak. İnternet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkuller ile motorlu araçların satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri, ilanlara ait bilgileri en geç 1 Ocak 2018’den itibaren aylık dönemler halinde elektronik ortamda  Maliye Bakanlığı’na gönderecekler.

Maliye’ye gönderilecek bilgilerin içeriğinde ilanın kimin tarafından verildiği, ilanın konut, arsa, gayrimenkul, motorlu taşıt, online içerik vb. olarak cinsi, metrekaresi ve fiyat bilgisi detayları ile yer alacak.

BİLDİRİLMEYEN İLANA CEZA

Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere, her bir ilan için 350 liradan bin 400 liraya kadar özel usulsüzlük cezası uygulanacak. İnternet üzerinden satılan malları taşıyan firmalar da alıcı ve satıcıya ilişkin bilgileri bakanlığa bildirecek. Gönderici ve alıcılar yurtdışındaysa da bilgi aktarılması zorunlu olacak. Bankaların yanı sıra ödeme hizmeti sağlayıcıları da Maliye’ye bilgi vermekle yükümlü olacak.

1 OCAK 2018’E KADAR SÜRE TANINACAK

Aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet ile internet ortamında ilan yayınlayanlar 1 Ocak 2018’de e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçecekler.

E-FATURAYA GEÇİLECEK

E-ticaret yapanlara e-fatura ve e-arşiv zorunluluğunun kapsamı genişletilecek. Brüt satış tutarı 1-5 milyon lira arasında olanlar isterlerse e-fatura düzenleyecek ancak e-arşiv tutmak zorunda olacak. Brüt satış tutarı 5 milyon lirayı aşanlar açısından ise hem e-fatura, hem de e-arşiv zorunlu olacak.

OYUN SİSTEMİ ETKİLENECEK Mİ

Oyunlar üzerinden satış yapılan hayali karakterler (inek, tavuk vb.) şirket tarafından bildirilmek zorundadır. Yapılan satışların maliye tarafından denetim altında olacağı ve e-ticaret faaliyet kodları ile gösterilmesi e-fatura ve e-arşiv tutulması zorunlu hale gelecektir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz