Bitcoin ile maaş ödemesi
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Düne kadar Bitcoin denildiğinde ”küfür mü ediyorsun” diyenler bugün altcoinlerin bile isimlerini ezberlemeye başladı. Hayatımızı uzun bir süredir etkisi altına alan ve sürekli kendi rekorunu kırmaktan haz duyan Bitcoin, birçok ülkenin dilinden ve hayatından düşmüyor. Ve artık Bitcoin ile maaş ödemesi alacaklar var.

Bitcoin İle Maaş Ödemesi

Japonya’da bir şirket, çalışanlarının maaşlarının bir kısmını Bitcoin ile ödeyeceklerini açıkladı. GMO İnternet Group isimli bir şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre 2018 yılının Mart ayı itibariyle yaklaşık 4 bin çalışanına maaşlarının 100 bin yen yani yaklaşık 870 dolarlık kısmının kripto para ile ödeme seçeneği sunulacağı belirtildi.

Bitcoin ile ödemenin işveren ve çalışan arasındaki karşılıklı olarak anlaşarak yapılacağını, işçi istemediği takdirde bu ödeme biriminin kullanılmasına zorlanılmayacağını, Bitcoin ile yapılan ödemenin bu yönüyle ülke yasalarına uygun olduğu belirten şirket Bitcoin’in benimsenmesini teşvik amacı ile bu uygulamaya geçildiği ifade edildi.

Birkaç gün önce değeri 19 bin dolara kadar yükselen sanal para birimi Bitcoin, ABD’nin Chicago kentindeki CBOE borsasında “XBT” koduyla işlem görmeye başlamıştı.

Piyasa değeri 280 milyar doların üzerine çıkan Bitcoin, uluslararası ilaç firması Pfizer ve ABD’li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bırakıyor.

Dünya genelinde bin 200’e yakın diğer sanal para birimlerinin toplam piyasa değeri ise yaklaşık 400 milyar seviyesinde bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz