kripto para
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Para birimlerine baktığınızda Türk Lirası, dolar gibi bazı sistemlerin karşınıza çıktığını görebilirsiniz.  Ancak sanal para birimlerine bakıldığında ise kripto para birimleri karşınıza çıkacaktır. Özellikle son yıllarda yatırım araçları arasında adından sıkça söz ettirmekte olan kripto para nedir sorusunun yanıtını sizlerle bu yazımızda paylaşabileceğiz. Kripto paraları açıklarken kullanılan en yalın terimin dijital para birimi şeklinde açıklanabileceğini söylemek mümkündür. Bu yazımızda kripto paraların çeşitlerini ve nasıl üretilmekte olduklarını öğrenebileceğinizi aktarmak istiyoruz.

Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para piyasasında kabul gören ve en çok tercih edilen değerli paralar arasında USD değeri açısından bakıldığında, toplamda 12,9 milyar dolar civarını bulan listeler yer almaktadır. Bu listelerin en başında ise 9,45 milyar dolar değerinde olan Bitcoin gelmektedir. Bitcoin’i takip eden Ethereum ve Ripples gibi kripto para çeşitleri de bulunmaktadır. Sırasıyla XLM, LTS, AMP veya DAO gibi kısaltmaları bulunan kripto para çeşitleri de değerlerine göre sırasıyla takip edilebilecek diğer kripto paralar arasında bulunmaktadır.

Bu dijital paraların yanında borsalarda işlem görmekte olan ve değerleri 10,000 dolardan fazla olan çok çeşitli kripto paralar da bulunmaktadır. Sayıları 130’u geçen kripto para çeşitlerinin toplam değerleri ise 178 milyon dolarlara kadar artabilmektedir.

Kripto para çeşitleri arasında dağıtık yapısı ve merkezi olmayan, her şeyi ile şeffaf olduğunu göreceğiniz çeşitleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Herkese açık olmaması ve kapalı borsalarda işlem görerek, milyon dolarlara kadar değerinin ulaştığını göreceğiniz bu çeşitler sizin için de oldukça önemli bir yere sahip olacaktır. Bu sayede gerçek değerlerini çok daha net bir şekilde görmenize olanak verilecektir.

Kripto Para Nasıl Üretilir ?

Bu yazımızda ayrıca kripto paraların nasıl üretildiğini merak edenler için de önemli bir paylaşımı gerçekleştirmek istiyoruz. İlk olarak kripto paraların üretiminde, çeşitlerine göre farklı sınırların olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu da üretiminin belirli sayılarda yapılacak olmasından dolayı, bulunmasının güç hale geleceğinin düşünülmesiyle birlikte ilginin de artmasına olanak vermektedir. İnternet bağlantısı ve işlemci gücünden yeterince haberdar olmanız halinde ve teknolojik sistemlerle ilgili olarak donanımlı bir hale gelmenizin ardından, matematiksel bazı yazılımlarla kripto paraların üretimini sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bitcoin nasıl üretiliyor? başlıklı konumuzun okuyabilirsiniz.

Bedava Bitcoin Kazanmak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz