Kalıcı Ve Etkili Blog Yazısı Nasıl Oluşturulur
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Oluşturulacak blog yazıları, hizmet, ürün veya internet sayfalarını tanıtan içeriklerle dolu olabilir. İçerikler ilgili linklere yer veren anahtar kelimelerin bulunduğu dolu bir SEO uygulaması sitenizin popüler olmasını sağlayacaktır. Binlerce webmaster sayfasında tanıtım yazı satışı kategorisinde makale yazısı satan ya da sitelerinde ücret karşılığı paylaşımda bulunan kişilerin ilanlarına rastlayabilirsiniz. Web sayfaları sahibi pek çok kişi içerik pazarlama çalışmaları paylaşmak isteyenler, yeni site açmış olan kişiler bu tür yazıları istemektedir. Kendi başına bir piyasa olan tanıtım yazısı alışı-satışı neden önemli hale gelmiştir. Kullanıcılar neden tanıtım yazısı satın almaya ihtiyaç duymaktadır?

Etkili Tanıtım Yazısı Oluşturma

Doğru bir tanıtım yazısını anlayabilmek için blog yazılarını örnek olarak verebiliriz. Bilindiği üzere kaliteli ve özgün içeriğe yer veren bloglar tanıtımlar ve içerik pazarlama faaliyetleri için en çok başvurulan alanlar olarak görülmektedir. Blog yazarlığı yapmak isteyen kişi önce tanıtacağı ürün ya da hizmet ile bu konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu anlamda kişi bu konu ile ilgili kaynakları araştırmaktadır. İnternet arşivinde konu ile ilgili bilgiler varsa yazar oralardan da faydalanmaktadır. Eski dönemlerde kullanıcıların tanıtım yazısının yazmak istediği ürün ya da hizmetler hakkında gerçekleştirilen yorumları okumakta ve analiz etmektedir. Kendi çerçevesinden fotoğraflar ile yazısının iskeletini oluşturmaktadır. Yazı içerisinde özgün fotoğraflar içermesi blog yazısının kalıcı etki açısından çok önemli noktalar arasındadır.

Tanıtım Yazılarının Önemi

İnternet üzerinden yer alan link motorları Google bir siteyi üst sıralara yükseltmek ve yukarılara taşımak için diğer sayfalardan gelen linkleri birer referans olarak algılamaktadır. Bunun anlamı ne kadar çok farklı insan sayfanızı Google’a önermede bulunmuşsa Google sayfasında siteniz o kadar değer kazanmaktadır. Siteler, popüler adresleri üst sıralara taşımaktadır. Tanıtımı gerçekleştirilecek site ile uyumlu olarak bulunmayan alakasız bir sayfada yer alan tanıtım yazıları genel olarak yarardan çok zarar getirmektedir.  Google, Türkçeyi doğru kullanamayan birinin 3–4 kısa ve basit cümle yazarak önerilen siteleri yukarılara çıkarmamaktadır. Aksine Türkçeye son derece hâkim, imla kurallarına özen gösteren, anlatılmak istenenin en iyi şekilde yer verildiği makaleleri dikkate almaktadır. Kaliteli bir şekilde yazılmış bir blog yazısında tavsiye edilen sayfanın daha da yukarılarda sıralanmasını sağlanmaktadır. Bu doğrultuda en çok dikkat edilmesi gereken doğal bir yazının hazırlanmış olmasıdır.

ücretsiz blog aç

Yazma Süreci

Doğru ve okumaya elverişli şekilde yazılan makale yazım sürecinde her anlamda özgün bir anlatım diline ve makalenin ortalama bir seyirde olması sağlanmalıdır. Bu durumda önem verilecek nokta yazı içindeki linkleme çalışmalarıdır. Blog yazısı içerisinde aynı sayfada hem de kendi sayfanızın url’sine birden fazla link vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca blog yazısında kişinin yazdığı yazıyı imla kuralları ve anlam bozukluğu olmaması açısından tekrar edilerek okunması gerekmektedir. Kullanıcıları yormayan, fayda sağlayan ve eskimeyecek türden yazılar sayfaların geleceği açısından oldukça önemlidir.

Gereksiz Kelimelerden Kurtulma

Pek çok kişi uzun cümlelerin daha fazla okunduğunu düşünmektedir. Sayfa içerisinde yer alan uzun cümleler daha fazla okunduğu anlamına gelmemektedir. Blog yazarlığına yeni başlayan kişiler genellikle bu hatayı fazlasıyla yapmaktadır. Devamlı olarak uzun cümleler kullanmaya çalışan kişiler odaklandıkları konudan uzaklaşmakta ve ne anlattıklarını tamamen unutturmaktadır. Yazı içerisinde yer verilecek kısa cümleler oldukça etkileyicidir. Bu okuyucuların işini kolaylaştırmaktadır. Kısa cümleler blog yazılarının kolayca okunması konusunda okuyuculara yardımcı olmaktadır. Cümle içerisinde kullanılacak nokta okuyucuyu rahatlatacaktır. Kullanıcı noktayı gördüğü an duraksamakta ve yazıya kaldığı yerden devam etmektedir. Bu yüzden gereksiz cümlelerden kurtulmanız gerekmektedir.

blog yazarlığı nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz