Hipper ve Turcoin
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Son iki gündür birçok takipçimizin Hipper güvenilir mi sorusu üzerine bir paylaşım yapmak istedik. Bize ulaşan arkadaşlarımızın sorduğu soru ortaktı. Bizlerde ParaParala ailesine bilgi, birikim ve gözlemlerimize dayalı olarak fikirlerimizi paylaşmak istedik. Söylentiyi kimin sunduğunu bilmiyoruz ama birçok kişinin ”İncelemeye giren ve geçen tek firma” olarak bize lanse etmesi bu işte bir iş var dedirtiyor.

Hipper Aldatmacaları İle Göz Önünde

Öncelikle bilinmesi gereken şey sürekli bir aldatmaca ile karşımıza çıkılması hoş bir durum değil. İlk zamanlarında şirket hakkında basına ”Saadet Zinciri” şeklinde tanıtılması ile birlikte Sadun Kaya ‘dan anlamsız bir basın bildirisi yapılmıştı. İnsanlarla ”Gözlerinizin içerisine baka baka sizi kandırıyoruz” manasının çıktığı bu açıklama sadece işin görünen bir parçasıydı..  Merak edenler BURAYA tıklayarak yaptığımız eleştiriyi ve altındaki yorumları okuyabilir.

Yayınlanan Evraklarla İlgili Gözden Kaçırdıklarınız

Şirketin adına açılan bir davada ”Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar” başlıklı bir mahkeme kararı yayınlandı. Tabi bu mahkeme kararında sizler direk başlığa bakarak ”aaa bunlar aklandı” diyebilirsiniz. Sizlerde uyandırılması istenilen algı bu değil mi zaten?

Aşağıda ki mahkeme evraklarına bakarsanız ”Kripto Para” yada ”Coin” olarak mahkeme sonuçlandırılmış. Hatırlatmak gerekirse Türkiye Cumhuriyeti yasalarının hiçbirisinde dijital para hakkında düzenlenmiş bir kanun yoktur. Dolayısıyla mahkemeden ”TCK Açısından suç olarak vasıflandırılamadığı” açıklaması kanunda yeri olmadığı için verildiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Hipper İncelemeyi Geçen Tek Firma mı?

Yukarıdaki kararı okuduktan sonra incelenecek bir yanının bile olmadığını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Hipper incelemeyi geçen tek firma mı sorusunu sormaktansa, kaç dijital para sitesi inceleme altına gitti şeklinde kendinize sorabilirsiniz.

Kripto para, dijital para, coin, koin, crypto para vb. ne derseniz deyin hiçbirisinin TCK ‘da yeri olmadığı için yasal boşluklardan faydalanabilirler.

Hipper Güvenilir mi? Turcoin Güvenilir mi?

Çok net bir yanıt vermek  doğru olmayacaktır. Hipper güvenilir mi sorusunu şimdilik es geçelim. Aynı şekilde Turcoin güvenilir mi sorusunu da cevaplamayalım.

GBC Digital Games Marketing Ltd., Smart Solutions IT Ltd., GBC Holding PLC. ve Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. iş ortaklığı ile önümüze servis edilen sistemin aslında bilindik networklerden çok farkı yoktur. Online bilgisayar oyunları satarak 5 milyar dolar gibi astronomik bir ciro yapıldığı çeşitli basın kuruluşlarında karşımıza çıkıyor.

Hipper sözleşmesine baktığımızda Kıbrıs merkezli GBC Digital Games Marketing LTD. ŞTİ. ‘ne aracılık yapan firma adı HİPPER BİLGİ SİSTEMLERİ VE YATIRIM A.Ş. ‘dir. Yani Hipper GBC ‘nin aracı bir kuruluşu.

GBC Digital Games Marketing LTD. ŞTİ ise Kıbrıs merkezli bir firma olup e-pin satmaktadır. Sitenin whois bilgilerine baktığımızda 2008 yılında kayıt ettirilen siteye günlük ahrefs sonuçlarına göre 200-250 kişinin girdiği görülmektedir. gamesilk.com olarak karşımıza çıkıyor. günlük 250 kişinin girdiği e-pin sitesinden 5milyar dolar ciro yapılması da elbette imkansız ötesi bir durum.

80 ülkede faaliyet gösterildiği belirtiliyor lakin bu ülkelerin isimleri bilinmiyor. Örneğin Fransa, İsviçre, Kanada, Almanya gibi birkaç ülkede ki teknolojiyle alakalı yakınlarımıza sorduğumuzda internet paketi sananlar oldu. 80 ülkede bu kadar yüksek meblağlardan bahsedilip sitelerin dünya sıralamasında bile ParaParala kadar yapmayan iş ortaklarının şirkete katkısı muamma..

Sözleşmede Dikkat Çeken Ayrıntı

Sözleşmede dikkatimizi çeken sistemin yatırım sisteminden ziyade bulut madenciliği, ürün satışı, kiralanması gibi daha çok e-ticaret mantığında hazırlanmış olmasıdır. Geçtiğimiz haftalarda aynı yol üzerinden giden Detay Maxinet nasıl denetlemeye girdiyse aynı şekilde Bakanlık denetlemesinde çok ciddi sıkıntılar yaşayabilecek referans sistemi kalıntıları vardır. Anladığımız kadarıyla ”incelemeden geçen tek firma” olarak nam salınırken doğru kişiler tarafından incelenmediği anlaşılmaktadır. Yanlış birimlerin müdahalesi olmuş olabilir. Bizlerde ParaParala olarak ilgili devlet kurumlarını elimizdeki işleyiş hakkında ki detayları göz önünde bulundurarak dilekçemizi sunacağız. Bir sonraki denetleme bizlerin gözlemiyle yapılsın!

Aşağıdaki Hipper sözleşmesine baktığımızda ise 8’li Rig satıldığı ve değerinin 30bin ₺ olduğu belirtilmiş. Rig bitcoin cihazlarının dizildiği kasaya verilen isimdir. Hangi piyasaya göre bu fiyat çıkartılmış belli olmamakla birlikte hangi cihazların pazarlandığının bilgiside verilmemiş. Mining cihazları arasında ciddi derecede farklar vardır. Yine Detay Maxinet ‘ten örnek vermek gerekirse 600₺ değerindeki bilgisayarları sizlere 2misli fiyat politikasıyle sattıklarını unutmayın.

Biz Bu Filmi İzlemiştik

Şirketin isimlerine baktığımızda biz bu filmi izlemiştik diyebiliriz. Tıpkı Çiftlik Bank gibi birçok şirket ismi bulunduran şirket sürekli bir isim ile şirket açmış. Çiftlik Bilgi işlem ile yola başlayıp Fama Game Kıbrıs, İngiltere, Florida, Türkiye diye bir sürü firma kuran Çiftlik Bank gibi Hipper ‘de de birçok firma ismi var.

HİPPER BİLGİ SİSTEMLERİ VE YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ iş ortakları,

GBC Digital Games Marketing Ltd.
Smart Solutions IT Ltd.
GBC Holding PLC.
Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.

Aslında buradaki iş ortaklarına baktığımız zaman arasında Hipper A.Ş. ‘yi Türkiye’de temsil eden tek firma görmekteyiz.

GBC Digital Games Marketing Ltd

Gamesilk isimli e-pin sitesi hizmeti veren firma Kıbrıs merkezli bir şirkettir. Türkiye’de bu isimde ticari bir ünvan olmadığı gözükmektedir. Online bilgisayar oyunları ve elektronik ödeme hizmetleri verildiği bilgisi paylaşılmıştır. Hipper kar ortakları uzun bir süre bu şirket adıyla ödeme almıştır.

Smart Solutions IT Ltd.

Şirketin varlığı 121 South Orange Ave # 1230 Orlando, FL 32801 olarak karşımıza çıkıyor. Amerika merkezli şirketin Türkiye’de ki resmi firması Akıllı Çözümler İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şti. ‘dir. İnsan kaynakları danışmanlığı sunmaktadır. Hipper ile bağlantısı ise gamesilk isimli sitede belirtildiğine göre site sahibi Smart Solutions IT Ltd. şirketi. Sitedeki adres bilgisine baktığımız zamanda St John Street EC1V 4PW 145-157 London – ENGLAND adresi karşımıza çıkıyor.

GBC Holding PLC.

GBC Holding’e dair Türkiye’de bir şirket adına rastlayamadık. Google veritabanlarında da birçok benzer isme sahip yabancı firmalar çıktığından dolayı net bir veri elde edemiyoruz. Hipper A.Ş. Muhammet Satıroğlu ise lansmanda GBC Holding ‘in Sadun Kaya’ya ait olan bir Honk Kong firması olduğu belirtiliyor. Konuşmasında bir gaf yapan Satıroğlu ”Honk Kong’ta ki firmamız üzerinden, Sadun Bey’in firması üzerinden getiriyoruz” diyor.

Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.

Turcoin olarak bildiğimiz yerli coinin bağlı olduğu şirkettir. Turcoin resmi sitesinde ”Hipper A.Ş. İle Ne Tür Bir İlişkiniz Var” sorusuna Hipper A.Ş. ile iş ortaklığı noktasında bir bağımız bulunmaktadır cevabını vermiş. İş ortaklığının olmadığı belirtilmiş lakin peşine gelen cümlede ”Turcoin ile entegre olmak isteyen ilk işyerlerinden biri olan ve ödeme altyapımızdan faydalanmak isteyen bir oluşum olarak kendilerini elbette ki geri çevirmedik.” beyan edilmiş.

İş ortaklığı yok ticari iş ortaklığı var diye de devam edilmiş. Anafis Şirketler Grubunun tepe ismi Sadun Kaya ‘nın Turcoin ismiyle bir bağlantısının olmamasına rağmen ismi sürekli ”Saadet Zinciri” olarak anılan Hipper A.Ş. ile isimlerinin yan yana anılmasına nasıl müsaade ediliyor anlaşılır değil. Sürekli Anafis ismiyle önplana çıkmak isteyen diğer şirketlerin vermiş olduğu zarar düşünülünce mining iş ortaklığı yerin dibine batsın demek çok daha doğru olur.

Hipper A.Ş. Sahibi Muhammet Satıroğlu yapmış olduğu bir lansmanda ise 5 yıllık planlarını açıklarken şu cümleleri kuruyor.

”Bizim GSCash adında bir ürünümüz var. Hipper A.Ş.’nin %49 ortağı Sadun Bey’in 2008 yılından beridir yapmış olduğu bir faaliyet.”

planlarından bahsederken GSCash ‘in dolar bazında değer gördüğünü ve bu sistemin her geçen gün daha fazla değerlenmesi için Turcoin projelerinin olduğunu da belirtiyor.

Hipper Anonim Şirketi güvenilir mi sorusuna artık yanıtınızı kendiniz verin. Her zaman olduğu gibi kafa karıştıran durumları sizlerle paylaştık. Bazı durumların bizlerde içerisinden çıkamadık. Daha öncesinden de Sadun Kaya ‘nın basın açıklamasını eleştirmiştik. Sadun bey büyük bir olgunluk ile karşılanmış resmi sitelerinde sıkça sorulan sorular arasında ParaParala yer edinmişti. Turcoin ailesini güldürmeyi başardığımız için ParaParala ailesi olarak çok mutluyuz. Çünkü bizde sizler sayesinde zor günlerimizde gülmeyi başarıyoruz.

1 YORUM

 1. Şirket Sahipleri
  Muhammed Satıroğlu ve Sadun Kaya
  Liderler
  ErtuğrulHan Ay
  Savaş ışık
  Bayram Akın
  Bu kişilerden savcılık yolu ile şikayetçi olacağız başkalarının canı yanmasın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz