google trends kullanımı
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Google Trends Nedir?

Webmasterlara ve site sahiplerine sunulan en iyi hizmetlerden birisi Google Trends ile çalışmalar yaparak sayfa görüntülenme sayınızı arttırabilirsiniz. Deneyimli olan kişiler tarafından bilinen fakat sık kullanılmayan Google Trends, özellikle yeni başlayanlara da kolaylıklar sağlıyor. Tamamen Türkçe olması ve yapılan aramaları bölgelere göre ayırabilmesi sayesinde, sitenize uygun anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Kullanımı ise oldukça basit olan Trends’in tüm detaylarını resimler eşliğinde aktaralım.

Örnek olarak sitemiz “reçel” sektörü ile alakalı olsun. Bu sitede doğal olarak bu alanlarda paylaşımlar yapılır. Trends.google.com adresine girdikten sonra, üst kısımda bulunan “konuları keşfedin” kısmına reçel yazıyoruz. Çıkan sonuçların ilki zaman içerisinde gösterilen ilgiyi belirtiyor. Bu resimde bulunan 5 yıl kısmından da arama zamanını daraltabiliyorsunuz.

internetten para kazanma

Sayfayı biraz daha aşağıya indirdiğinizde ise, reçel konusu ile alakalı aratılan kelimeleri görebiliyorsunuz. Bu resme göre benim kullanmam gereken anahtar kelimeler ilgili sorgular bölümünde çıkan kelimelerdir. Hatta bu kısımdan istediğiniz ülke veya şehri seçerek oralara uygun aramalar yaptırabilirsiniz. İlgili sorgular kısmında çıkan ilk 4 kelime bizim ana anahtar kelimelerimiz olmalıdır. Buradaki kelimeler, kullanıcıların Google üzerinde nasıl arama yaptıklarını gösterir. Bu sayede de sitenize daha fazla kişi çekebilirsiniz.

 

google görsel

İlgili sorgular bölümünde çıkan kelimelere tıkladığımızda ise, alt anahtarlar için alternatifler görebilirsiniz. Ben ilk sırada yer alan reçel tariflerine tıklıyorum. Bu kısımda da bana reçel tarifleri ile alakalı yapılan sonuçları çıkartıyor. Bu şekilde giderek, kendinize güncel anahtar kelimeleri çıkarabilirsiniz.

google trends

Google Trends Diğer Detaylar

Google Trends sayesinde sitenizi oldukça kaliteli bir hale kısa süre içerisinde getirebilirsiniz. Site üzerinde sadece tek kelime ile değil, birkaç kelimeyle de aramalar yapabiliyorsunuz. Aradığınız kelimenin en fazla hangi şehirden bakıldığını, aranma sayısını ve zaman içerisinde gösterdiği artış veya azalmayı görebilirsiniz. Arama kısmının yanında bulunan karşılaştırın bölümü sayesinde, iki farklı kelimeyi birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz. Sadece web aramaları için değil görsel aramalar, alışveriş aramaları, haber ve Youtube aramaları yapabilme olanağına sahipsiniz. Ek olarak yazdığınız içerikler ile alakalı armalarda kullanılan kelimeleri de bulabilirsiniz. Bu sayede siteniz daha değerli bir hale gelir ve daha fazla kişiyi sitenize çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz