evden para kazanmak

Evde Mantar Yetiştirme

Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Gün geçmiyor ki farklı kazanç yolları karşımıza çıkmasın. Bugün sizlere evinizde yetiştirip satabileceğiniz kültür mantarından biraz bahsedeceğiz. Kolay bir şekilde evde yetişebilen mantarları çevrenize satarak para kazanabilirsiniz. Evde mantar nasıl yetiştirilir diye soruyorsanız tüm detayları size açıklıyoruz. Küçük ve eğlenceli olan mantarların yetiştirilmesi kolay olduğu kadar belli şartları da gerektirir. Piyasada hazır satılan ve fiyatı oldukça ucuz olan hazır mantar yetiştirme kitlerinden satın alabileceğiniz gibi, tüm işlemleri kendinizde yapabilirsiniz. Evde iş yapmak isteyenler için oldukça basit ve eğlenceli bir iştir.

para kazanma yolları

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir?

Mantar yetiştirmeye başlamadan önce hangi türde mantarı yetiştireceğinizi seçmelisiniz. İstiridye mantarı ve kültür mantarı genellikle tercih edilen ve satın alınan iki mantar türüdür. Bunlardan birisini tercih edebilirsiniz. İstiridye mantarı daha az maliyetle yetişe biliyorken, kültür mantarından daha yüksek fiyata satılmaktadır. Yetiştirmesi de oldukça basit olan istiridye mantarını kağıt, mukavva ve saman gibi basit malzemelerle yetiştirebilirsiniz. İlk defa bu işi yapacaklar için en ideali istiridye mantarı olacaktır.

Kültür mantarının ise alıcısı oldukça fazladır ve birçok kişi bu mantarı tercih eder. Siz bu işi endüstriyel olarak yapmayacağınız için çok ciddi yatırımlara ihtiyacınız olmayacak. İhtiyacınız olan şeyler mantar sporu ve yetiştirme için kullanabileceğiniz bir kap. Tercih edeceğiniz kabın 25-30 cm derinliğinde olmasına özen göstermelisiniz. Evde mantar yetiştirme için evininizin bodrum katını veya bir köşesini tercih edebilirsiniz. Ne kadar boş alanınıza varsa o kadar kap ayarlayarak yetiştirime sayınızı yükseltmelisiniz. Kapları bitki atıkları ve su ile yapılan gübreler ile doldurarak mantar sporlarını ekleyebilirsiniz. Ektiğiniz mantarları günde 3 defa ılık su ile buğulandırarak bakımlarını yapmanız gerekiyor. En önemli faktör ise turf yosunun yeterli düzeyde olması gerektiğidir. Turf yosunu istenilen oranda olduğunda, mantarlar daha hızlı sürede büyüyerek gelişirler. Evde mantar yetiştirme işleminde mantarlarınız 3 ay boyunca, 10 günde bir filizlenirler. 3 aylık süreç içerisinde ise 9 defa mahsul alabilirsiniz.

Evde Yetiştirilen Mantar Nerede Satılır?

Mantar çoğu kişinin mutfağında yer alan vazgeçilmez besin maddeleri arasında yerini alıyor. Yetiştirdiğiniz mantarları çevrenize satabileceğiniz gibi, çok sayıda üretime sahipseniz toptancılarla anlaşarak satışını da yapabilirsiniz. Oldukça sevilen bir tat olmasından dolayı satışı yaparken zorluk yaşamazsınız. Önemli olan tek şey ise mantarlarınızın zamanında toplanması ve lezzetli olmasıdır.

Evde Mantar Yetiştirerek Para Kazanmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz