Evde İpek Böceği Yetiştiriciliği İle Para Kazan
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve yüksek getiri sağlayan bir işten bahsetmek istiyoruz. Böcek yetiştirerek para kazanabileceğiniz tahmin eder miydiniz? Kimin aklına gelir ki bu yöntemle para kazanılabileceği. İpek böceği yetiştiriciliği evde rahatlıkla yapılabilen ve yüksek gelir elde etmenize olanak sağlayan işler arasındadır. Tabi ki bu işi yapabilmek için belirli kriterleri uygulamanız ve evinizde ipek böceklerine yer açmanızdır. Eski zamanda oldukça sık yapılan bu iş, şu sıralar eskisi kadar yapılmıyor. Büyük kentlerde yapılması çok mümkün olmayan bu iş, daha çok kırsal kesimlerde tercih ediliyor.

ipek böceği yetiştiriciliği

Evde İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Evinizde ipek böceği yetiştirmeye karar verdiyseniz devletten de yardım alabilirsiniz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ipek böceği yetiştiriciliği, uygun ortamlarda rahatlıkla yapılabiliyor. İpek böceklerinin beslenmesi için dut yaprağına ihtiyacınız olacaktır. Yetiştirme kararı aldıktan yaklaşık 40 gün sonra çok iyi paralar kazanmaya başlayabilirsiniz. Evinizin etrafında dut ağaçları varsa bu işi yaparak 40 gün içinde 150 kg koza üreterek 5.000 TL kazanabilmek hayal değil. Para kazanma yolları arasında kaybolan ve işi yapabilirim diyen herkes için oldukça kazançlıdır.

İpek böceğinin tohumundan kozaya dönüşmesi yaklaşık 40 günü buluyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşvik amacıyla ipek böceği yetiştiriciliği kazancı yüksek meblağlarda yapıyor. Bursa, Sakarya, Bilecik, Eskişehir ve Diyarbakır gibi illerinin uygun olan iklimi sayesinde rahatlıkla ipek böceği yetiştiriciliği yapılabiliyor. Tabi ki bu işi yılın her günü ve her dönemi yapamıyorsunuz. Yetiştirme işi yaklaşık 15 Haziran’da başlar ve 15 Temmuz’da son bulur.

Evde İpek Böceği Yetiştiriciliği Kazancı

Bu işi yapmaya karar verdiyseniz, gerekli başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesinin ardından bakanlık size ipek böceğinin yumurta hallerini veriyor. Paketler halinde verilen bu yumurtalar açılarak, raflara veya hazırlanan bölgelere seriliyor. Serilmiş olan yumurtaların üzerine dut yaprağı koyarak onları beslemeniz gerekiyor. Bir süre geçmesinin ardından böcekler yavaş yavaş askıya çıkartılıyor ve kozaların oluşması için çalılar yerleştiriliyor. Böcekler geliştikçe konulan çalıda kozalarını örerek hazır hale geliyorlar. Bakanlık tarafından belirtilen fiyatlar döneme göre değişkenlik gösterse de ortalama 1 kg kozaya 35 TL civarı ödeme yapıyor.

ipek böceği işi nasıl yapılır

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz