ethereum hakkında herşey
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Bu yazımızda sizlere en popüler kripto para olan Bitcoin ile birlikte ismini duyuran bir başka kripto paradan bahsedeceğiz. Bu kripto para da karşınıza Ethereum ismi ile çıkmaktadır. Bu yazımızda Ethereum hakkında çok daha fazla fikir sahibi olacak ve yatırım yapma aşamasında bilgili bir yatırımcı birey haline geleceksiniz.

Ethereum İşlemleri

Bu değerli kripto para 30 Temmuz 2015 yılında Amerika’da yapılan bir Bitcoin konferansında Vitalik Buterin tarafından tanıtıldı. Konferansta tamamen Bitcoin’in gelişmiş hali olarak tanıtılan bu kripto para oldukça dikkat çekti. Aynı zamanda bu şahıs büyük bir kitleye hitap eden kripto para portalı Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biri de olduğu için büyük bir dikkat ile dinlenildi. 2011 yılı itibari ile tüm hayatının değiştiğini ve bu alana yöneldiğini belirtmiştir. Bunun için de öğrenim gördüğü üniversite ile de bağını kesmiştir. Bu projeye de sadece 4 kişi başlamışlar ve kısa bir sürede 32 kişilik geliştirici bir ekip ile projeyi tamamlamışlardır. 2015 yılında piyasaya ilk çıktığı zaman değeri sadece 0.42$ iken 2017 yılında 12$ olan fiyatı ile dikkatleri üzerine çekmeye devam etmiştir. An itibarı ile de 1000$ civarında gezen bu kripto para gelişmeye hala devam edecek gibi görünüyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

İlk olarak biraz size Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklardan bahsedelim. Çünkü madencilikte de biraz farklı işlemektedir bu iki kripto para. Vitalik Bulterin, Ethereum’un kripto paralar arasında yakıt olacağını ve enerji sağlayacağı şeklinde açıklamalar yapmıştır. Burada değinmek istediği nokta ise ETH ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayacaktır. Peki Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Burada temel olarak Bitcoin ile aynı şekilde çalışan ETH merkezi olmayan bir sistem ile şifreli ve güvenli bir şekilde blok zincirine bağlı kalarak geliştirilmiştir. Yine aynı şekilde bilgisayar donanımı yardımı ile madenciliği yapılmaktadır. Fakat Bitcoin ile aralarında olan fark bu noktada boy göstermektedir. Bitcoin madenciliği bilgisayar işlemcisi olan CPU ile madencilik yapılır iken Ethereum madenciliği ise grafik kartı üzerinden yani GPU yardımı ile yapılmaktadır. Bunun nedeni de grafik kartlarının işlemcilere göre daha hızlı ve verimli olmasından kaynaklanmaktadır. Sizler de eve kuracağınız sağlam grafik kartlarına sahip sistemleriniz ile madencilik yapabilir ve bu yol ile Ethereum kazanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz