Dijital Pazarlama
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama tv,radyo ve gazete gibi gelenekselleşmiş iletişim araçlarından soyutlanarak internet ortamında, arz talep dengesini baz alarak tüketicilere kolay ve hızlı şekilde ulaşmak, bunun yanında internet aracılığıyla ürünü daha çok kişiye tanıtmaktır. Dijital pazarlama aynı zamanda interaktif pazarlama, e-pazarlama, e- marketing veya web pazarlama olarak da adlandırılır.

Ortaya Çıkış Tarihi Nezaman ?

1950’li yıllarda bilgisayarın kullanımıyla birlikte internet hayatımıza girmiş oldu. Bu dönemle, dijital pazarlamanın ilk sinyalleri verilmiş oldu. 1995 yılında ise ilk arama motoru olan yahoo ve altavista ile şirketler dijital pazarlama yolculuğuna başlamış oldu. 1998 yıllarına baktığımızda dünya devi olan google’ın kurulması ile PPC( pay der click) tıklama başına ödeme dönemi başlamış oldu. Bu sisteme göre, internet sitelerinde eklenen reklamlara tıklandıkça reklam veren şirketlerin ödeme yaptığı pazarlama şekli değişti.İlk zamanlar daha çok bloglar kullanılırken zamanla tüketicinin,  sosyal  mecralara yönelmesiyle dijital pazarlama da farklı bir yön almış oldu.

Dijital Pazarlamında Devrim: Sosyal Medya!

2003 yılında, devrim niteliğinde nitelendirebileceğimiz sosyal medya mecraları ortaya çıktı. Facebook, linkedin, mySpace gibi sitelerin kullanımıyla birlikte ilk kez dijital pazarlama sektöründe, kitlesel pazarlama yönteminden kişisel pazarlama yöntemine geçildi.

Küreselleşen dünya ve gelişen teknoloji sayesinde şirketler müşterilerine çift yönlü iletişim kurma şansı elde etti. Çift yönlü iletişim sayesinde tüketicinin memnuniyet veya şikayetlerini değerlendirip hedef kitlesini bu mecralar sayesinde tanımış oldu.

En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri:

Son yıllarda, milyonlarca kişinin üye olduğu sosyal medyayı en iyi pazarlama yönteminin gerçekleştiği mecralar olarak tanımlamak yanlış olmaz. Bu mecraların başında facebook ve ıstagram geliyor.

Facebook : 2004 yılında, Zeckerberk tarafından insanların iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi amacıyla kuruldu. Fakat  facebook kısa bir süre sonra alışveriş ve pazarlama alanında tüketici ve şirketler arasında güçlü bir bağ kurdu. Neredeyse herkesin facebook kullanması,şirketlerin müşterilere çok daha hızlı ulaşıp reklam yapmasını sağladı. Böylece dijital pazarlama en yüksek seviyelere ulaşmış oldu.

Istagram : Dünyanın en ünlü fotoğraf paylaşım sitesi olarak bilinen instagram 2010 yılında dijital pazarlama sektörüne giriş yaptı. Diğer sosyal mecralardan sonra hayatımıza girse de, fotoğraf paylaşım ağırlıklı olmasının avantajı ile kısa sürede dijital pazarlamanın ilgi odağı haline geldi. Tüketiciler paylaşılan fotoğrafları inceleme ve bire bir yorum yaparak bilgiler alabiliyor istediği ürüne rahatlıkla ulaşabiliyor. Çift taraflı iletişimin arttığı sosyal medya sayesinde, hem tüketiciler istedikleri özellikte ve fiyatta ürünler alabiliyor hem de şirketler kısa sürede yüksek kazançlar elde ediyor. Sadece Türkiye’de 29 Milyon internet kullanıcısının olduğu göz önüne alınırsa küreselleşen dünyada dijital pazarlamanın daha da önem kazanacağı öngörülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz