çeviri yap para kazan

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanma

Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Günümüzde bulunan meslekler arasında yüksek getirisi ile yer edinen çevirmenlik işi size kazanç kapısı haline geliyor. Çevirmenlik yapabilmek için farklı dil bilgilerine tamamen hakim olmanız, bu diller için çevirmenlik kursu üzerinden eğitim almanız gereklidir. Yıllarca başka ülkelerde yaşayan kişiler o ülkenin dilini ve dil bilgisiniz ana dili gibi öğrenerek Türkiye’de veya internet üzerinde çevirmenlik yapıyor. Bazı kişiler ise özel kurslara giderek veya yabancı dil bölümlerinde okuyarak bu işi yapmaktadır. Çevirmenlik yapabilmek için ülke diline oldukça hakim olmanız ve mecazi anlamlarını da çok iyi bilmeniz gerekir.

Fiziksek ve yazılı çevirmenlik yapmak, sizin tercihinize ve iş olanaklarına göre farklılık gösterebilir. Birçok şirket toplantılarında ve işlerinde kullanabileceği bireysel çevirmene ihtiyaç duymaktadır. Fakat unutmamanız gereken bu meslekte karşınıza çıkabilecek birçok rakip olduğudur. Dilerseniz tam zamanlı dilerseniz part time olarak yapabileceğiniz sayesinde güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Neredeyse tüm illerde bulunan tercüme ofislerini arayarak yada iş sayfalarında başvurularda bulunarak kendinize fiziksel çevirmenlik işi bulabilirsiniz.

Çevirmenlik Nasıl Yapılır?

Çevirmenlik yapmak için illaki İngilizce bilmenize gerek yok, Çince, Rusça ve Fransızca gibi diller içinde oldukça fazla talep bulunuyor. Hatta tercih yapmanız gerekirse İngilizceyi seçmeyerek diğer dillere yönelebilirsiniz. Ülkemizde İngilizce çevirmenlik yapan çok sayıda kişi bulunduğundan iş bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz veya öğreneceğiniz dilin bağlı olduğu ülkelerdeki çeviri ofisleriyle iletişime geçerek Türkçeye çevirme işi isteyebilirsiniz. Bizim ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da çevirmenlik oldukça revaçta olan bir meslek. Çevirmenlik yaparak para kazanmak maalesef ülkemizde biraz düşük maliyetlerle yapılıyor. Özellikle İngilizce çevirilere hak ettiğinizden daha az ücret ödeyen birçok firmayı görebilirsiniz.

çeviriyle para kazanma

Bu işten para kazanmak için illaki büro ve ofislere ihtiyacınız bulunmuyor. İsterseniz ufak bir maliyetle kendinize çevirmenlik yapabileceğiniz bir site kurarak veya hazırda olan sitelere kayıt olarak bu işi yapabilirsiniz. Çevirmenlik yapabileceğim siteler olarak arama yaptığınızda bu iş için kurulmuş birçok siteyi görebilirsiniz. Hukuk çevirileri, tıp terimleri çeviriler, teknik ve kılavuz çevirileri arasından dilediğiniz dal da seçim yaparak becerinize uygun çeviriler yapabilirsiniz.

Çevirmen Ne Kadar Kazanır?

Çevirmenlikten kazanacağınız para sizin performansınıza ve tercih ettiğiniz iş alanına göre farklılık gösterebiliyor. Fiziksel çalışan çevirmenler aylık olarak 3,000 TL civarında para kazanabiliyorlar. Bu fiyat çalışılan firmaya ve çalışma koşullarına göre değişkenlik gösteriyor. Yazılı çevirmenlik yapmayı tercih ediyorsanız, Online olarak anlaştığınız müşteriye göre fiyat belirleyebilirsiniz. Bu fiyatlar genellikle 100 kelime hesaplanarak yapılıyor. Bildiğiniz dile göre değişen kelime ücretleri günde 80- 100 sayfa içerik çevirmeniz halinde ortalama 5.000 TL’yi bulabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz