borsa-hisse-senetleri-nedir
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Borsa, aracılar vasıtasıyla satıcıların ve alıcıların karşılaştığı bir pazardır. Taraflar arasında bonolar, tahviller ve hisse senetleri gibi yatırım araçlarının belli kurallar ile el değiştirmesidir. Bu el değiştirme meydana gelirken satıcı ve alıcının yüz yüze gelmesine gerek yoktur. Satıcı ve alıcılar yapmak istediği işlemi aracıya iletirler bu sayede alım–satım işlemi gerçekleşir.

Hisse Senetleri İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse senetleri ile para kazanmak ve işlem yapmak istiyorsanız önce borsa hakkında deneyim ve bilgi sahibi olmanız gerekir. Hisse senetlerinde risk seviyesi diğer yatırım araçlarına göre düşüktür. Ancak piyasanın dinamiklerini öğrenmeden yaptığınız alım ve satımlar sizi zarara sürükleyebilir. Piyasanın dinamiklerini, alım satım işleminin ve hisse sanatlarının sistematiğini öğrendikten sonra güvenli bir aracı kurum vasıtasıyla hisse senedi almak için hesap açtırabilirsiniz.

Hisse senedini portföyünüze eklemeden detaylı bir şekilde inceleyip analiz etmelisiniz. Alım emrine en uygun düşündüğünüz zaman vermelisiniz. Bu adımdan sonra hisse senedini istediğiniz şekilde yükselip yükselmediğine bakarak en uygun zamanda satışı gerçekleştirmelisiniz. Borsada fiyat talep arz dengesine göre belirlenir. Yani bir hisseye olan talep artarsa hissenin fiyatı yükselir. Talep azalırsa fiyatı da düşer. İşlemlerinize başlamadan talebin nasıl ve neye göre arttığını öğrenmeniz gerekir. Bu yatırım portföyünüz için oldukça faydalıdır. Hisse senedinin borsada yükseleceğini ön gördüğünüz zaman aracı kurumunuza, vade ve miktar ile ilettiğiniz zaman kurum sizin adınıza emri borsaya bildirir. Bu sayede alış işleminiz gerçekleşir.

Daha Detaylı Bilgi – İnvestaz.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz