Black Friday Kara Cuma Nedir Tarihi Caizmi
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Her sene Kasım ayında Black Friday olarak bilinen ve bir nevi alışveriş çılgınlığı olarak tanımlanan bu günün mazisi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Black Friday nedir?, tarihçesi ve İslam dininde caiz midir? gibi birçok sorunuza Allah’ın bizlere sunduğu akıl ile sizlere sunuyoruz.

Black Friday Nedir?

Her yıl Kasım ayının son çeyreğine denk gelen bir gelenektir.  Amerika Birleşik Devletleri her sene Kasım ayının 2. Pazartesi günü Şükran Günü kutlamaktadırlar. Şükran gününden sonra gelen Cuma günü ise Black Friday olarak kabul edilir.

  • Şükran Günü Nedir? : Kasım ayının 2.pazartesi günü Amerika, Kanada, Karayipler ve Liberya Cumhuriyeti tarafından resmi tatil günüdür. Şükran günü amacı ise geride kalan takvim yılına Şükretmektir. Şükran günü 8. Henry döneminde gerçekleşen İngiliz Reformasyonu ile birlikte önem kazanmıştır.

Black Friday Tarihçesi, Tarihi

Black Friday ile ilgili birçok söylenti var. Peki bunların hangisi doğru? Söylentilere bakılırsa işi dini bağlamda aşağılayıcı tavırlara kadar götüren kara din adamları var. Fakat Black Friday sadece hızlı tüketim için ortaya atılmış bir satış taktiğidir. Black Friday nedir sorusunun en doğru cevabı bu olmakla birlikte din, siyaset gibi olgularla bir alakası yoktur!

  • Black Friday 1869 : Sadece Türk basınında bulabileceğiniz bir cehalet örneğidir. ”Black Friday, 24 Eylül 1869’da meydana gelen bir borsa felaketiydi. Yaşanan spekülasyonunun ardından, altın fiyatı düştü ve piyasalar çöktü.” şeklinde yansıtılan cümleler Wikipedia ‘dan alınmış fakat İngilizce’den Türkçe farklı bir senaryo ile yansıtılmıştır. Oysaki 1869 yılında borsa felaketi değil ülkenin iç savaştan çıkması ve ekonomiyi toparlaması için devlet hazinesinden serbest bırakılan altınlardan bahsedilmekteydi.

Black Friday İsmi Nereden Geliyor?

Amerika ülkelerinde yaşayanlar Noel çok iyi bir ticaret öğesidir bilir. Bütün yıl boyunca çalışmayıp sadece Noel tatiline günler kala kısa süre çalışarak bütün bir yılın kazancını çıkartanlar bile var. 1932 yılı itibariyle Noel Alışverişi olarak karşımıza çıkıyor. Bununda muhtemel sebebi haftasonu tatil olmasıdır.

  • Noel Nedir? Ne Anlama Geliyor? : Hristiyan dünyasında Hz.İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilmektedir. Hz.İsa’nın doğduğu gün Hristiyanlar arasında çeşitli etkinlikler, kutlamalar ve birbirlerine hediyeler verme gibi gelenekleri vardır.

1932 yılında Noel öncesi alışveriş vakti olarak karşımıza çıktığında herhangi bir ismi yoktu. Zaman içerisinde Tüccarların, mağazaların Noel alışverişi olarak ciddi ölçülerde indirimler, promosyonlar sunması vatandaşların ilgisini arttırdı. Philadelphia ‘da bu alışveriş çılgınlığı karmaşaya, izdihama neden oldu. 1961 yılına denk gelen bu durumdan sonra ertesi gün gazetelerin Kara Cuma yani Black Friday manşetiyle yer vermesi bugünün bir isminin olmasına yol açtı. Yaşanan bu izdihamın ilk çıkışı 19 Kasım 1961 yılıdır.

Black Friday Caiz mi? İslamı Karalama Algısı Var mı?

Yıllardır süren ve Ticaretin daha etkin hale getirilmesi için yılda 1 kez gerçekleştirilen alışveriş gününün din ile hiçbir alakası yoktur. Black Friday İslamda caiz mi sorusuna yer vermeye bile gerek yok. Alışveriş yapmanın günah olduğuna dair bir bilgi yoktur.

Black Friday Türkiye

Elbette şimdi bağnaz bir zihniyet ile değilde tarihin gerçekleri ile karşılaşmakta fayda var! Kültürsüz, cahil toplumun araştırma eğilimi olmadan ”Cuma gününe hakaret ediyorlar” böyle bir günü kabul etmiyorum sözleri ülkemizin cehaletinin ciddiyetini gözler önüne seriyor. Tarihte en büyük Black Friday desteği Türklerden gelmiştir.

Osmanlı’da 1839 yılından sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nde ise 2 Ocak 1924 tarihinden itibaren Cuma günü resmi tatil günü olarak ilan edildi. Fakat Batı ülkeleri ile olan ticari ilişkilerde zarardan kaçınmak ve modernleşme kaygısıyla 27 Mayıs 1935 yılında 2739 sayılı yasa doğrultusunda resmi hafta tatili Cuma gününden Pazar gününe alınmıştır. Resmi olarak 1 Haziran 1935 itibariyle ilk tatil uygulanmıştır.

Black Friday İndirimleri

Günümüzde global bir marka haline gelen Black Friday indirimleri ile dünyanın birçok noktasında göz kamaştırıyor. İnsanların geceden mağaza önlerinde sabahlaması, ilk müşteri olabilme heyecanı elbette çok normal. Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde ciddi ölçüde %70-%90 arası indirim yapan dev firmalar var. Örneğin 1000 ₺ değerindeki bir ürünü 200-300₺ ‘ye bulabiliyorsunuz. Türkiye’de Black Friday ise klasik kampanya metotları ile devam ediyor. Örneğin 1000₺ değerindeki bir ürünü önce etiket fiyatı 1500₺ yapılıyor sonra %50 indirim var denilerek 1000₺ den aynı şekilde satılıyor. En büyük algı operasyonu da Türkiye’de gerek dini, gerek ticari sömürü ile gerçekleştiriliyor. Black Friday teknoloji ürünleri satan birçok mağazanın ise gerçek anlamda sömürüsüz %30 oranlarında indirim yaptığını piyasa takipçileri çok rahat görebilir. Black Friday 2018 indirimleri şu sıralar başladı. Türkiye’de  Şahane Cuma, Tekno Cuma, Efsane Cuma, Beklenen Cuma gibi farklı isimler ile kullanılan alışveriş dönemi rengi değiştirilmiş bir öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Kara cuma mantığını kullanmak ve bütün dünyada aynı haftaya denk getirerek ismini, gününü değiştirmek ile gerçeklerden kaçılmaz.

Black Friday Avantajları

Her sene olduğu gibi bu yılda ilgi dünyanın dört bir yanında Teknoloji ürünleri olacak. Teknolojiye olan ilginin her geçen gün artması ile birlikte birçok vatandaşın ciddi birikimler yapıp her sene Black Friday günü alışveriş yaptığı biliniyor. Türkiye’de elbette birikim yapıp Kasım ayında harcamak gibi pek şansımız yok. Fakat iyi geliri olanlar değerlendiriyor. Örneğin ParaParala olarak her yıl Black Friday gününde mutlak suretle 1000$ civarında bir alışveriş yaparız. Hosting, domain, server, tasarım vb dijital öğeleri alırız. Normal günlerde bize 2000$ civarı çıkacak faturaları yarı yarıya düşürürüz.

Sonuç: Black Friday dinimize hakeret içeriyor diyenler kendi dünyasına, ben etikete bakarım diyenler alışverişine baksın. Kısacası birilerinin karası, çıkar dünyası gerçeği değiştirmez. İyi ki varsın Pampiş Friday..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz