bitcoin vergisi

Bitcoin Yasal mı?

Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Türkiye’de Bitcoin yasal mı sorusu merak edilen bir konudur. Bu konuda henüz bir kanun yoktur. Vergi kanunlarına göre bir kazançtan vergi alınması için adı olması gerekmektedir. Türkiye’de Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve SPK kripto paraların adını koymaya çalışmaktadırlar. Devlet tarafından incelemeye alınan kripto paradan gelir elde edenleri vergilendirmek için düğmeye basıldı. Ancak, bir kazançtan vergi alınması için o kazancın isminin olması gerekmektedir. Bu konuda üç isim üzerinde durulmaktadır. Bunlardan biri emtia, diğeri menkul kıymet, üçüncüsü ise paradır. Burada SPK, Bitcoinin menkul kıymet tanımına uymadığını belirterek karşı çıkmıştır. Merkez Bankası ise para tanımına uymadığını ifade etmiştir. Bunun üzerine Bitcoin emtia tanımına daha yakın hale gelmiştir. Bu yüzden Bitcoin vergi alınması için incelemeye alınmıştır.

Bitcoin’e Vergi Gelecek mi?

Vergi kanunlarına göre, bir kazançtan vergi alınabilmesi için bir ismi olması gerekmektedir. Bu isim konulduğu takdirde, bundan kazanç sağlayanlar vergilendirilecektir. Bitcoin, emtia olarak isimlendirilirse iki türlü vergi alınması gündeme gelecektir. Kişi eğer bir kez Bitcoin alıp satmış ve bundan bir gelir elde etmiş ise, bu arızi kazanç ya da değer artışı kazancı olarak vergilendirilecektir. Arızi kazanç alt sınırı 24 bin TL’dir. Bu rakamdan sonra kazanç elde edenler vergilendirilirler. Kişi sürekli olarak Bitcoin alıp satıyor ve bundan bir gelir elde ediyorsa, gelir vergisi beyannamesi verip, Gelir Vergisi ödemek zorundadır. Bu verginin oranı % 15’den başlayıp, % 30’a kadar gitmektedir. Ayrıca % 18 KDV ödemek de zorunludur. Bu durumda Bitcoin güvenilir mi sorusu akla geliyor ve eğer devlet Bitcoine vergilendirme getirirse güvenilirliğini de perçinlemiş olacaktır.

Kimler Vergilenecek ?

Madenciler, sermaye ve emek karışımı bir gelir elde etmektedirler ve gelir elde edilmesi durumunda bunun ticari kazanç olarak nitelendirilmesi gerekmektedir. Aktif olarak Türkiye’de alım-satım işlemlerine aracılık eden kurumlar, işlem başına aldıkları komisyonlardan gelir elde etmektedirler. Ayrıca, alım-satım kazancı elde eden kişilerin de vergilendirmesi yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz