altcoin
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Bitcoin, 2008 yılında adının Satoshi Nakamoto olduğu söylenen biri ya da bu kod adını kullanan birileri tarafından deneysel olarak başlatılmıştır. Herhangi bir kurum ile ilişkisi olmayan, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan, ancak ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen, herhangi bir aracı kuruma gerek olmadan kişiden kişiye transferi yapılan dijital para birimidir. Bitcoinin kısaltması BTC’dir.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin kullanabilmek, üretebilmek ve alıp- satabilmek için bir cüzdana ihtiyaç vardır. Bu cüzdan sanal olarak cep telefonu, bilgisayar veya web servisleri üzerinden oluşturulabilir. İstenildiği kadar sanal cüzdan oluşturulabilir, bunda bir sınır yoktur. Cüzdan oluşturmak için herhangi bir özel bilgi verilmesine gerek yoktur ve bu sanal cüzdan ile Bitcoin alıp satabilir ve alışveriş yapılabilir. Bitcoin sisteminde, noktadan noktaya ağ bağlantısı, proof-of-work ya da açık anahtarlı şifreleme gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

Bitcoin Sistemleri

Kişiden kişiye gönderilen Bitcoinler, gönderenden alıcıya şifrelenerek imzalanır ve gönderilir. Yapılan her işlemin ağa duyurumu yapılır ve bu işlem blok zincirinde yerini alır. Bu sayede Bitcoinler bir sefer kullanılabilir ve bu teknoloji sayesinde son derece güvenli bir ödeme ağı sağlanmaktadır. Bitcoin bekleyen işlemler son zamanlarda artış göstermiştir. Bunun sebebi, blok boyutunun 1 MB ile sınırlı olmasıdır. İşlem boyutu bu sınırı aştığında, işlemin onaylanması bir sonraki bloga kalmaktadır. Bu nedenle de onay süreleri bazen günleri almaktadır. Satın alınan ya da üretilen Bitcoinler, internet üzerinden alışveriş işlemlerinde kullanılabilir. Türkiye’de henüz olmasa da, dünya üzerinde kripto para ile alışveriş yapılan mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca, bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

dogecoin

Bitcoin Çakıldı mı?

Son zamanlarda Bitcoin çakıldı haberleri nedeniyle kripto paralara olan güven de sarsılmaya başladı. Bitcoinin değerini arz ve talep miktarı belirlemektedir. Bu nedenle sık sık dalgalanmalar görülmektedir. Birçok ülkede kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemeler tartışılmaya başladı. Bulgaristan bitcoin borsalarını bir gecede ani bir bankacılık darbesiyle kapattı. Ülkemizde de tartışma konusu haline gelen coinin gelecekte ne gibi olaylara gebe olduğu merakla beklenmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz