bitcoin mining
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

İlk olarak projesi 2008 yılında sunulmasına rağmen piyasaya 2009 yılının Ocak Ayı’nda Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılmıştır. BTC olarak kısaltılan bu kripto para biriminin ismi de Bitcoin’dir. Bitcoin üretme işlemine verilen isim de Bitcoin madenciliğidir. Gerçek ismi ile madenciliğe mining de denilebilmektedir. Fakat talep arttığı gibi Satoshi Nakamoto sistemlerin gereksinimi arttırmış ve bu kripto parayı çıkarma zorluğunu da yükseltmiştir. Eğer ki bu durum bu şekilde gerçekleşmeseydi BTC bu kadar talep görmezdi. Çünkü fiyatı da bu zamana kadar böylesine yükselmiş bir şekilde gelmezdi. Eğer ki Blok zinciri ismi verilen Blockchain manipüle edilseydi herkes madencilik yaparak çok kolay bir şekilde BTC’ye sahip olabilirdi.

Bitcoin Üretilme Kademeleri

Bilgisayar donanımları yardımı ile yapılabilen Bitcoin madenciliği için bu yüzden yüksek seviyede donanıma ihtiyaç vardır. Bunun sebebi de çıkma zorluğundan ötürüdür. İlk dönemlerde her ne kadar işlemciler kullanılmış olsa da son birkaç yılda hız bakımından daha verimli oldukları için grafik kartları kullanılmıştır. Fakat donanım bilgisi olmayan ve yine de madencilik yapmak isteyenler içinde mining pool denilen Bitcoin havuzları kurulmuştur. Bu tür madencilik havuzlarında da daha basit algoritmalar çözülerek madencilik yapılabilmektedir. Kullanımı ise azımsanamayacak kadar yaygındır. Elde edilen gelir payları da biraz farklıdır. Fakat madencilik gün geçtikçe zorlaşmakta ve daha yüksek düzeyde donanıma sahip sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan ötürü de her geçen senede üretilen BTC azalmaktadır. Tasarım aşamasında iken maksimum üretilecek BTC sayısı sadece 21 milyondur ve bundan daha fazla üretilmesi ise mümkün değildir.

Bitcoin Geleceğin Parası Olmaya Aday Olabilir Mi?

Her ne kadar yatırımcılar tarafından iyi yatırım yapıldıysa da gerçek paranın yerini alması biraz zor gibi görülmektedir. Aslına bakacak olur isek her ne kadar piyasada çok gezse de kullandığımız nakit paraların yerini alması en azından şu an için mümkün görünmüyor. Dünya çapında birçok ülkede Bitcoin al sat işlemleri yapılmaktadır. Hatta Avrupa’nın birçok ülkesinin çoğu şehrinde de BTC ile alışveriş yapabilmek mümkündür. Her ne kadar mümkün değil desek de ileriki günlerin bize neler gösterebileceği bilinememektedir. Ülkemizde henüz resmi bir para birimi olarak görülmemiş olsa da birçok ülke şimdiden resmi para birimi olarak görmeye başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz