btc üret

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

2008 yılında deneysel olarak başlamış ve BTC kısaltılmış ismi ile dijital dünyaya Bitcoin giriş yapmıştır.  Bitcoin üretme işine madencilik ya da diğer adıyla mining denilmektedir. Madenciliğin tek amacı Bitcoin elde etmek değildir. Madencilik aslında, hesaplama yetkisini kullanarak işlemleri gerçekleştirmek, sistemdeki her kullanıcıyı senkronize etmek ve sistemin ağ güvenliğini sağlamaktır. Sistemi tasarlayan Satoshi Nakamoto, bir güvenlik önlemi olarak herkesin alelade bir şekilde BTC basmasını engellemek ve Blockchaini manipüle etmesini önlemek için Bitcoin’in zor bulunmasını ve giderek de zorlaşmasını sağlamıştır.

Bitcoin Üretim Aşamaları 

Bilgisayar donanımları ile yapılan Bitcoin madenciliği için çok iyi bir bilgisayar donanımına ihtiyaç vardır. İlk çıktığı dönemlerde bilgisayar işlemcileri (CPU) ile yapılan madencilik, artık yerini çok hızlı çalışan ekran kartlarına (GPU) bırakmıştır. Madencilik yapabilmek için performansı çok iyi olan ekran kartına ihtiyaç vardır. Madencilik konusunda acemi olanlar ve gelişmiş cihazlara para ödemek istemeyenler için Bitcoin havuzları (mining pool) kurulmuştur. Bu havuzlarda kullanıcılar bilgisayarlarının güçlerini birleştirerek daha basit algoritmaları çözmek için uğraşırlar. Bu tarz havuzlar oldukça yaygındır ve her havuzun kullanıcılarına dağıttığı gelir payları farklıdır. Madencilik günden güne zorlaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi, dünyada madenciliğe birçok kullanıcının yüksek performanslı bilgisayarlarla katılmasıdır. Her yıl dolaşıma giren Bitcoin sayısı da azalmaktadır. Sistem tasarlanırken 21 milyon Bitcoin üretilecek şekilde tasarlanmıştır ve sınırsız sayıda Bitcoin üretilemeyecektir.

bitcoin nasıl üretilir

Bitcoin Kâğıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Günümüzde alternatif bir yatırım aracı olarak kullanılsa da Bitcoinin kâğıt paranın yerini alması zor gibi görünüyor. Araştırmacıların bu konuda yaptıkları yorumlarda, Bitcoinin kullanım oranı ne kadar yükselirse yükselsin, kullanıcı sayısı ne kadar artarsa artsın kâğıt paranın yerini alması yakın bir gelecekte mümkün görünmüyor. Dünyanın birçok ülkesinde bireysel anlamda bitcoin al sat işlemleri yapıldığı gibi, devletler bazında da itibar görmeye başlamıştır. Özellikle Alman Maliye Bakanının BTC işlemlerini bir hesap birimi olarak gördüklerini açıklaması, İran’ın batılı devletler tarafından kendisine uygulanan ambargoları delmek için Bitcoin kullanması, Bitcoinin ciddiye alınması için yeterli görünüyor. Ülkemizde Bitcoin henüz bir para birimi olarak kabul edilmemiş olmasına karşın Bitcoin borsalarında BTC dönüştür işlemi yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz