btcturk
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

BTC nedir, internet üzerinden sürekli aratılan bir kavramdır. 2008 yılında dünyada meydana gelen Morgate krizi sonrası piyasalara olan güvensizlik artmıştır. Bunu fırsat bilen Satoshi Nakamoto kod adı ile ortaya çıkan biri herhangi bir merkeze bağlı olmayan sanal para birimi Bitcoini icat etti. Deneysel olarak icat edilen bu dijital para günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. 31 Ekim’de Satoshi Nakamoto bir yayın gerçekleştirerek Bitcoini tanıttı. Sistemin daha da gelişmesi amacıyla açık kaynak kodlu olarak paylaşılmıştır ve 2009 yılında da ilk sanal para üretilmiştir. Daha sonra da 12 Ocak tarihi itibarıyla ilk kez sanal para olarak kullanılmaya başladı ve BTC al sat işlemleri hız kazanmaya başlamıştır. Kısa bir süre önce Avustralyalı Craig Wright’ın yıllardır kendini gizlemek için Satoshi Nakamoto adını kullandığı iddia edilmiştir.

Bitcoin Güvenilir midir?

Popüler bir para birimi olan Bitcoin, ülkelerin para birimlerinden farklı olarak dijital imza ile korunmaktadır. Yapılan işlemler sadece çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Çevirim içi yapılan her işlem gibi Bitcoinde sanal korsanlar tarafından hedef alınabiliyor. Eğer dijital paralar çalınırsa paranın ilk sahibine teslim edilmesi mümkün değildir. Bitcoin üretmek için ileri teknoloji ürünü işlemci gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemci gücüne sahip olmak isteyen saldırganlar, kullanıcıların sistemlerine sızmaktadırlar. Popüler BTC borsası kopyalanarak kullanıcıların cüzdan bilgileri çalınmaktadır.

Bitcoinler Nasıl Korunur?

Günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoinler hesapta tutulmalı ve kalan paralar ise daha güvenli olan ortamlarda saklanmalıdır. Bunun için çevrim dışı cüzdanlar oluşturulabilir. İşlemler, bilinen ve güvenilir platformlar üzerinden yapılmalıdır. Bitcoin cüzdanı sürekli yedeklenmelidir. Cüzdan şifrelenmelidir ve bu şifre ile bir güvenlik duvarı daha oluşturulur. Bitcoin yazılımı güncellenmelidir. Birden fazla imzalama seçeneği kullanılabilir. Bitcoin hesabının güvende olması için bilgisayarında sürekli güncellenmesi ve zararlı yazılımlara karşı taranması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz