btc güncel fiyat

Gözde Yatırım Aracı Bitcoin !

Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Son yıllarda yatırımcıların yeni gözdesi olan Bitcoin, tıpkı borsa, döviz, altın ve petrol gibi fiyat takibi yapılan bir enstrüman haline geldi. Çeşitli yatırım uzmanları da analiz ve tahminlerinde Bitcoine yer vermeye başladılar. Bitcoin, diğer yatırım araçlarından, fiziksel bir varlığı olmayışı ile ayrılmaktadır. Ancak, bu fiziksel varlığı olmayan dijital paraya gün geçtikçe ilgi de artmaktadır. Bitcoin al sat işlemleri sırasında, Bitcoin fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır.

Fiyatı Etkileyen Faktörler

Bu dijital paranın fiyatını bizzat paraya olan arz ve talep belirlemektedir. Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli etken, tasarlanırken 21 milyon gibi sınırlı bir sayıda tasarlanmış olması geliyor ve bu da fiyatın yükselmesine etki ediyor. İkinci olarak, bu dijital paranın fiyat artışının bir sınırının olmayacağı düşüncesidir. Üçüncü olarak, ödeme aracı olarak kullanılan Bitcoinin transferinin kolay olmasıdır. Dördüncü olarak, insanların bu dijital paraya güveninin artması ve bu sayede Bitcoin kabul edilen firma sayısının artmasıdır. Doğal olarak bu ilgi fiyatı da yükseltmektedir. Beşinci olarak, çeşitli hükümetler Bitcoini tanımaya başlamışlardır ve bu da hukuki bir temelin oluşmasını ve Bitcoine olan güveni arttırmıştır. Son olarak ve en önemlisi ise dünyayı yöneten makroekonomik faktörlerden tamamen bağımsız olmasıdır. Ülkelerin paralarının düşmesi ve yükselmesi diğer ülke paralarını etkilerken Bitcoin tamamen bağımsız olduğu için etkilenmemektedir. Bir de Bitcoin fiyatı, pazardaki iki kişi arasındaki satış işleminden gerçekleşmektedir. Kişi piyasa fiyatının altında satış yaptığı takdirde fiyatın aşağı düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca piyasada yüksek hacimli bir satış olduğunda da fiyat düşmektedir.

Bitcoin Borsası

Bitcoin almak ve satmak isteyenleri buluşturan platformlara Bitcoin borsaları denir. Bitcoin borsaları alım-satım yapmaz ve fiyatları belirlemezler. Bitcoin borsa işlemlerinde fiyatlar arz ve talep dengesine göre belirlenir. Komisyonlar düşük olduğu ve alım-satım arasındaki makas dar olduğu için fiyatlar dinamiktir. Bitcoin borsaları hem güvenli hem de hızlı işlem yapılmasına olanak sağlarlar. Bitcoin ile ilgili işlemlere yeni başlayanların bu borsaları kullanmaları güvenlikleri açısından önemlidir. Ülkemizde faaliyet gösteren çeşitli Bitcoin Türkiye borsaları bulunmaktadır. Bu borsaları inceleyip en uygun ve kullanışlı olanı tercih etmek yatırımcılara kalmaktadır. Yabancı kaynaklı borsalara yönelmek hem işlem güvenliği açısından hem de yüksek komisyon ücretleri nedeniyle tercih edilmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz