btc al sat
Myiyo reklam 728x90 Reklam Alanı

Henüz 2009 yılının başlarında bir proje olarak ortaya çıkan Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmıştır. Bu zamana kadar da hala kimliği belli dahi olmayan şahıs ya da şahıslara çıkarılan bu para biriminin kısaltılmış hali de BTC’dir. Tamamen sanal ve dijital bir para birimidir. Elle tutulan hiçbir yanı yoktur. İlk üretim aşamasında 21 milyon tane üretilmesi amaçlanmıştır. Fakat şimdiki zamana baktığımızda da birçok ülke bu kripto para birimini tanımış ve hatta kullanmaya başlamıştır. Dünya çapında birçok mağaza da alışveriş yolu ile bu kripto parayı kullanmaktadır. Ancak her kripto para biriminin de sahip olacağı gibi bu kripto paranın da artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekir ise mesela Bulgaristan sınırları içerisinde borsalar tamamı ile erişime kapatılmış bir şekildedir. Bu da Bitcoin’in eksi yanlarından sadece biridir. Gelin sizlere bunu net bir şekilde açıklayalım.

Bitcoin Artı Yönleri Nelerdir?

  • Bitcoin üzerinden yapılan para transferlerinde herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Yedi gün yirmi dört saat olarak çalışan bu sistemde her türlü transferi hiç beklemeden yapabilirsiniz.
  • Bu kripto para ile yapılan herhangi bir işlem devletler tarafından asla takip edilemez. Bu da ismi gibi tamamen kripto bir şekilde gerçekleşmesinden ötürüdür.
  • Piyasadaki milyarlarca dolar değerinde bulunan Bitcoin’i taşımak oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Çünkü tamamen dijital bir para birimi olduğu için küçücük bir hafıza kartı ile bile taşınabilmektedir.
  • Merkezi bir bankaya ya da herhangi bir kuruma bağlılığı olmadığı için şahıslar arası direkt olarak transfer işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Bu kripto paralar ile yapılan işlemler oldukça güvenlidir. Ödemelerin geri alınması neredeyse değil hatta tamamen imkansızdır. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların hiçbir şahsi bilgisini içermezler.
  • Ayrıca ödemelerde hiçbir şahsi bilgi ve kimlik bilgisi olmadığı için de kimlik hırsızlığının tamamen önüne geçmektedir.
  • Gerçek kullandığımız para birimlerinde enflasyon riski var iken BTC üretimi belli olduğu için enflasyon tamamen imkansız bir haldedir.

Bitcoin Eksi Yönleri Nelerdir?

  • Son zamanlarda her ne kadar ilgiyi üzerine çekse de hala yeterince kitleye hitap etmemiştir. Bu yüzden popülerliği hala düşük seviyededir.
  • Piyasada bu kadar az tutulmasından dolayı da çok basit bir şekilde dalgalanmalara karşı gebedir.
  • İz sürülememe durumu bir bakıma dezavantajdır. Çünkü kirli paralar ile yapılan işlemler yine BTC ile yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz