Akbank dijital para
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından Akbank’ın yan kuruluşu olan AKÖDE ‘ye dijital para dijital para ödeme izni sunma ve ihraç etme iznini verdi. Geçtiğimiz günlerde BDDK elektronik paralar için yönetmeliğin 10.maddesinde düzenleme yapmıştı.

Toplam Sermaye 12 Milyon TL

Akbank’ın Ripple ile iş birliği içerisinde olduğunu biliniyordu. 2018 Ocak ayında kendi dijital para ve ödeme hizmetleri üzerine şirketini kurmuştu. AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi ismi verilen şirketin sermayesi 12 milyon TL olarak belirlenmişti.

BDDK ‘dan AkÖde’ye Faaliyet İzni Verildi

Akbank’ın yan şirketi olarak faaliyetlerine başlayan AkÖde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından uzun süredir faaliyetlerini yürütmek üzere izin bekliyordu. Beklenen izin ise çıktı. BDDK, AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketine ödeme hizmetleri sunmak ve elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet iznini verdi.

Kurul ayrıca, Akbank T.A.Ş.’nin de AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’ye pazarlama ve satış sonrası desteği, çağrı merkezi operasyonları ve suistimal operasyonlarının yönetimi hususlarında destek ve danışmanlık hizmeti sağlamasına karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz