başarılı bir blogger nasıl olunur

Başarılı bir Blogger Olmak İçin Öğrenilecek 11 Şey

Myiyo reklam FreeLira728x90-2

Bugün, başarılı bir blog yazarı olmak için ne öğrenmesi gerektiğini soran bir okuyucudan bir e-postayla aldım. Bunu cevabını vermek e-posta üzerinden oldukça zor olacaktı. Bu sebeple merak eden herkese açık bir şekilde paylaşmayı tercih ettik.
Başarılı bir blog yazarı olmak için neye ihtiyacım var? “Bir çok blog yazarı olmak isteyen kişinin, cevap istediğini düşündüğüm bir soru.  Bazı konular hakkında bilgi edinmeniz gerektiği açıktır; diğerleri, onlara daha da fazla ihtiyaç duyana kadar öyle değildir.
Açıkçası, bu liste daha uzun sürebilirdi, ancak yeni başlayanlara zarar vermemek için nispeten kısa tutmaya çalıştım. Bunlar hakkında bilgi edinin ve üzerine başarılı bir site oluşturmak için sağlam bir temel oluşturacaksınız.

1. SEO

SEO, veya doğru bilindiği gibi-Arama Motoru Optimizasyonu – hakkında öğrenmeniz gereken bir konudur. Herhangi bir blog yazarının veya web sitesi sahibinin öğreneceği en önemli şey olduğunu düşünürken bunu ilk listeye koymaya karar verdim.
Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Temel olarak, anlamak için verilen ve arama motorlarının web sitenize yarar sağlamasına yardımcı olan bir terimdir. Bir sitenin aldığı web sitesi trafiğinin büyük çoğunluğu arama motorlarından gelecektir, bu nedenle bunlardan en iyi şekilde yararlanarak birçok insanın sitenizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Seo yöntemleri oldukça fazladı. Bununla alakalı detaylı bilgileri sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Genel olarak SEO iki ayrı bölüme ayrılabilir;

 • Sayfa içi SEO
 • Sayfa dışı SEO

2. Yazı yazma

Hiç kimse nasıl yazacağını bilmeden bir blog yazıcısı haline gelemez. Yazma, zaman içinde kesinlikle gelişen bir şeydir. 3-4 yaşında nasıl yazacağınızı ilk öğrendiğinizde düşünün ve onu şimdi nasıl yazdığınızı karşılaştırın. Blog yazmaya ilk başlayınca da aynı şey söylenebilir. Hepimiz nasıl yazacağımızı biliyoruz, fakat her şimdi ve sonra yazarken ve haftada birkaç kez (belki de günlük olarak) 1000+ kelime yazarken büyük bir fark var.

blog nasıl kurulur

Yol boyunca hata yapmaya hazır olmanız gerekir. İlk blog gönderileriniz muhtemelen yazmak için iyi bir zaman alacaktır, ancak bir yıl, iki yıl, on yıl aşağıya on yıl yazanlar kadar iyi bir yer bulamazlar. İşinizi öğrenmeye, bir yazar olarak gelişmeye ve ses / yazı stilinizi bulmaya hazır olmalısınız. Bunu yapmanın tek yolu düzenli olarak yazmaktır.
Ayrıca yazım ve dil bilgisi konularında da çalıştığınızdan emin olmanız gerekir. Çoğu zaman mesajların yanlışlıkla dolduğunu görüyorum. İnsanlar onları fark eder ve hayalinizdekinden daha büyük bir etkiye sahip olabilirler. İsminizin altında yayın yayınlıyorsunuz, bu nedenle çalışmalarınıza gurur duyun ve onları olabildiğince iyi yapmaya çalışın.

3. İçerik Oluşturma

Evet, yazı yazma ve içerik yaratma iki çok farklı şeydir. Mükemmel bir yazar olabilirsiniz, ancak bu web siteniz için kaliteli içerik oluşturabileceğiniz anlamına gelmez.
Kaliteli internet sitesi içeriği, sadece okuyucuları cezbetmekle kalmaz, aynı zamanda da onları meşgul etmelidir. İnsanları bir makalenin sonuna kadar okumaya devam etmeye, yorum bırakmaya ve diğer sayfalarınızı tıklamaya ikna eden mesajlar inşa etmeyi öğrenmelisiniz.

İçerik oluşturma, aslında bir dizi farklı alanı kapsar, örneğin;

 • Sayfa içi SEO
 • İlgi çekici başlıklar oluşturma,
 • İlgi çekici tanıtımlar,
 • Görüntüler,
 • Video,
 • Ses,
 • İç bağlantı,
 • Dış bağlama,
 • Eylem çağrısı,

4. Niş Bloglama ve Hedef Pazarınızı Anlama

Tüm başarılı blogların ortak noktalarından biri var – hepsi normal bir iş gibi çalışıyor.

blog düzenleme

Bloglama bir iş, bu yüzden böyle davranmalısınız. Başarılı bir blog oluşturmak istiyorsanız o zaman profesyonel bir şekilde ona yaklaşmanız gerekir. Bu , odaklanmak istediğiniz niş konuyu araştırmak için vakit ayırmanız gerektiği anlamına geliyor. Piyasada hiç kimsenin kapsamadığı bir boşluk bulabilir veya alternatif olarak zaten kapsanmakta olan ve daha iyi bir şey bulursanız, o zaman bir kazanan olabilirsiniz.
Hedef pazar / hedef kitlenizi anlamak da son derece önemlidir. Kiminle neye hedef olduğunuzu biliyorsanız veya hangi insanların sitenizi ziyaret ettiğini biliyorsanız, içeriğinize uyacak şekilde daha iyi uyarlayabilirsiniz.

5. Domain, Hosting ve WordPress

Çevrim içi bir blog başlatmak isterseniz, bir noktada, nasıl ayarlayacağınızı öğrenmeniz gerekecek. Birçok yeni blog yazarı bu işlemi yıldırıcı buluyor ancak, çevrim içi bir site kurmaya başladığını öğrendiğinizde bunun o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz. Aslında oldukça açıktır.
Esasen ihtiyacınız olan tek şey 3 şey;

 • Alan adı (ör. Www.AlanAdın.com)
 • Web hosting (web sitenizin dosyalarının çevrim içi depolandığı yer)
 • WordPress (sitenizi oluşturduğunuz çerçeve)

blog açmak

6. Sosyal Medya

Sosyal medyayı hepimiz tanıyoruz, çünkü hepimiz bunu arkadaşlarımızla ve ailenizle sohbet etmek için kullanıyoruz. Buna rağmen, aslında sosyal medyanın nasıl çalıştığını biliyor musunuz?

Belki de sadece bir veya iki şebekeyi (örn. Twitter ve Facebook) kullanıyorsunuz ve yalnızca bir avuç insanla düzenli olarak iletişim kurmaya çalışıyorsunuz. Ancak, web siteniz için sosyal medyaya yaklaştığınızda işler değişir. Sadece daha fazla ağa (yani, Google+, LinkedIn, StumbleUpon, Pinterest, vb.) Aşina olmakla kalmıyor, aynı zamanda her birinin nasıl farklı çalıştığını öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.
Ayrıca, farklı sosyal ağların farklı şeylerde daha iyi olduğunun farkına varmanız gerekir. Örneğin, Twitter insanlarla doğrudan konuşmak için harika, oysa resim ve videoları insanlarla paylaşmak için Google+ daha iyidir. Yine, bu açık görünebilir, ancak bunları işletmeniz için nasıl kullandığınız konusunda büyük etkilere sahiptir.

7. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya ve sosyal medya pazarlaması arasında büyük bir fark var. Sosyal medya, web sitenizin mevcut hayranlarıyla etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Sosyal medya pazarlaması olsa da, yeni hayranlar bulmak ve dünyadaki blogunuz hakkında sözcüğü yaygınlaştırmaya yardımcı olmak açısından harika.
Hakkında bilgi edinmeniz gerekecek;

 • Her sosyal ağın pazarlama kuralları ve düzenlemeleri
 • Katılabileceğiniz gruplar / sayfalar / topluluklar
 • Reklamcılık politikaları
 • Blogunuz için özel sayfalar kurma
 • URL kısaltıcıları

Kelimenin tam anlamıyla her gün milyarlarca insan sosyal medya kullanıyor. Sitenizin çevresinde bir topluluk inşa etmek için, bunun küçük bir bölümüne nasıl dokunacağınızı öğrenmeniz yeterlidir.

8. Ağ Oluşturma

Evet, ağ kurma ve bu sefer sosyal ağlardan bahsetmiyorum. Ünlü bir cümle var – ” Bu bildiğinizden değil, ancak bunu önemli biliyorsunuz “. Bu, blog yazarlarının hatırlaması özellikle önemlidir.
Blogging, bir endüstri olarak büyük bir büyük topluluktur. Sadece normal okuyucular değil, aynı zamanda diğer blog yazarları tarafından da oluşturulmuştur. Oraya gidip diğer blog sahipleriyle bağlantı kurmaya başlamanız gerekiyor. Bu sadece mülkünüzdeki diğer blog yazarları için değil, diğer endüstrilerde de siteler çalıştıran blog yazarları için de geçerlidir. Bu neden önemli? Birbirinizden öğrenmek sadece iyi değil aynı zamanda birbirinizin sitelerini teşvik etmenize de yardımcı olabilir. Neden diğer insanların sitelerini olsa da tanıtmak istersiniz? Çünkü tabii ki birbirinizin izleyicilerine dokunabilirsiniz.

başarılı blog yazarı

9. Google Analytics ve Web Yöneticisi Araçları

Öğrenilmesi gereken inanılmaz önemli birkaç araç Google Analytics ve Google Web Yöneticisi Araçları’dır. Bunların her ikisi de sitenizin performansını anlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur ve iyileştirebileceğiniz alanları belirleyebilir. Bunu anladıktan sonra siteniz zaman içinde büyüyüp gelişebilir.

10. Photoshop

Photoshop veya eşdeğer bir görüntü manipülatörü ( GIMP veya Paint.NET gibi ) sizin için ve kullanması için hayati bir araçtır. Her blogun ve web sitesinin resimlere ve grafiklere ihtiyacı vardır, dolayısıyla onları düzgün şekilde düzenleyebilmek son derece önemlidir.

WordPress, sitenizin içindeki görüntüleri yüklemenizi ve düzenlemenizi sağlar, ancak bu çok sınırlıdır. Fotoğraflarınız biraz daha uzun sürebilir, ancak resimlerinizi sitenize yüklemeden önce düzenlemek daha iyidir. Bu, yalnızca resim dosyası boyutlarını düşürebileceğiniz anlamına gelmez aynı zamanda sitenizin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir . Site hızı hayati önem taşımaktadır, bu nedenle görüntülerinizi Photoshop’ta en iyi duruma getirmek için çaba sarf etmenin çabası yeterlidir.

11.Marka

Son olarak, birçok yeni blogun düzgün bir şekilde başarısız olmasından dolayı markalaşmayı kapamak istiyorum. Başarılı bir blog oluşturmak için, insanların tanıyabileceği bir marka kimliği oluşturmanız gerekir. Bu, bir logo tasarlamak veya sitenizin tamamında aynı palet renklerini kullanmak kadar basit olabilir. Ne olursa olsun, kalabalığın öne çıkmasına yardımcı olması için ayırt edici olması gerekir.

Aynı markayı siteniz için her yerde kullanmanız da önemlidir. Web sitenizdeki, sosyal medya profillerinizdeki, e-postalarınızdaki, bültenlerinizdeki vb. Aynı logo / renkleri / etiket satırını kullandığınızdan emin olun. Böylece insanlar sizi her yerde bulabilir. Bu şekilde insanlar çevrimiçi olarak sizi daha fazla fark etmeye başlayacak ve bir okuyucu topluluğu oluşturmaya başlayacaksınız.

Başarılı bir Blogger Olmayı Öğrenin

Bu yazının başında söylediğim gibi, bu liste daha büyük olabilirdi. Hatta şu şeylerden bahsetmedim; Reklamcılık, bağlı kuruluş pazarlaması, ürün oluşturma, vb. Bunların hepsi önemlidir, ancak ilk başladığınızda muhtemelen bunları şimdilik unutabilirsiniz.
Yukarıda listelediğim 11 şey üzerinde yoğunlaşırsanız, zamanla sitenizi oluşturmak ve büyütmek için sağlam bir temel oluşturacaksınız. Temelleri doğru alırsanız, başka her şey yoluna girecektir.

blog yazarı olmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz