Auturk Orçun Akar
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Auturk sistemi geçtiğimiz yılın sonlarına doğru piyasaya hızlı giren sistemlerden birisiydi. 3 gündür haber alınmayan yöneticisinin kaçtığı kanaatindeyiz. Akıllara yine aynı soru geldi ne kadar para topladılar? Bu soruya henüz net bir cevap veremeyiz ama aldığımız duyumlar baya ciddi!

Auturk Yöneticisi Kayıp mı? Kaçtı mı?

Daha önce Çiftlik Bank, Anadolufarm gibi şirketlerin kaçış planlarının neredeyse aynısını gördüğümüz bu sistemde şirketin sahibi Orçun Akar kayıp mı yada kaçtı mı henüz netleşen bir durum yok. Lakin aldığımız bazı duyumlara göre 30milyon civarı para toplandığı söylenmektedir. Auturk Orçun Akar telefonunu evinde, arabasını park halinde bırakarak kayıplara karıştığı şirketin operatörü tarafından belirtilmişti.

Auturk Bu Kadar Para Topladı mı?

Çok net bir durum olmamakla birlikte sadece duyumlardan ibarettir. Lakin bu kadar para toplama durumunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bazı detaylara dikkat çekmekte fayda var. Bu kadar para nasıl toplanır? Yada toplanmış olabilir mi?

Auturk ilk çıktığı günden beridir sürekli görsel medya desteğini eksik etmedi. Çok ciddi reklam bütçeleri harcadığı anlaşılmaktadır. Sistem yöneticilerinin lüks yada orta kalite mekanlarda lansmanlar, tanıtımlar ve seminerler yaptığı bilindik bir durumdu. Bu tip durumlar genelde geri dönüşü oldukça ciddi durumlardır. Promosyon ürünler ile Türkiye’nin dört bir yanında reklamlar yapıldı. Auturk Saha Koordinatörü İlhan Kaya birçok yeri dolaşarak yatırımcı kazandırdı şirkete. Sistemi tanıttı, duyurdu.

Adwords Reklamlarını Haber Gibi Paylaşmışlar

Bilişimden, reklamdan uzak olan insanlar saf duygularıyla biraz para kazanmak isterken kendilerini zeki sananlar tarafından aptal durumuna düşürülmüş. Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi Google adsense reklamlarına yansıyan reklamları sanki Auturk Ekşi sözlük, Haberler.com, döviz.com ve izlesene gibi büyük sitelere reklam verilmiş havası yaratılmış.

Adsense Reklamları Nasıl Çıkar?
Google arama motorunda yapmış olduğunuz bir arayış sonrası o firmanın adsense reklamı varsa otomatik olarak çıkar. Örneğin Google üzerinde Adidas ile ilgili bir yazı aradıysanız aşağıda görmüş olduğunuz sitelere girdiğinizde Google algoritması size Adidas ile ilgili reklamları gösterir.

Altın Madenciliği, Tüccarlık Hepsi Muamma

Altın madenciliği, tüccarlarla iş birliği, kuyumcularla bağlar olduğunu belirten şirketin bugüne dek bir tane ufak bir altın atölyesinde videosu bulunuyor. Onun da gerçekliği muamma..

Facebook içerisinde Altın üzerine dikkatleri toplamak isteyen şirketin paylaşmış olduğu görseller bile sahte. Bir tane örnek..

 

Ekstra Kafaları Karıştıran Sorular

Altınmatik projesi olarak bir ilkin peşinden gidildiği şekilde lanse edilen sistem zaten Elektronet.com.tr tarafından projelendirilmiş bir sistem ve uzun zamandır varlığı olan bir durum. Görsel interaktif bankacılık teknolojisi olarak site içerisinde görebilirsiniz.

Koskoca İstanbul gibi bir şehirde, uzun bir süre Detay Maxinet gibi Piramit sistem ile aynı katta komşu olmaları ciddi açıdan kafa karıştırmıştı.

4 Nisan 2018 tarihinde şirket adına SPK ve Gümrük Ticaret Bakanlığına şikayetler olduğunu öğrendikten sonra böyle bir kayıp durum kafalarda soru işareti yarattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz