Anadolufarm Kapandı mı
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Uzun zamandır faaliyet gösteren şirketlerden birisi olarak bildiğimiz ve bakanlık denetlemeleri sonrasında sistemlerini durduran Anadolufarm, Çiftlik Bank Mehmet Aydın dolandırıcılığı sonrasında aldığımız sorular arasında yer alıyor. Birçok yatırımcının Anadolufarm’da Çiftlik Bank gibi kapanacak mı sorusu gündemde. Bu konuda sizlerle fikirlerimizi paylaşalım.

Anadolufarm Çiftlik Bank Gibi mi Olacak?

En fazla aldığımız sorulardan birisi bu. Özellikle bir süredir ödeme yapmayan Çiftlik Bank ve peşine pasif duruma getirilen Anadolufarm sistemi, bakanlık denetlemeleri, maliye, Masak derken herkes tedirgin. Öncelikle bilinmesi gereken Çiftlik Bank dolandırdı kaçtı gitti. Anadolufarm ise sistemi pasif duruma getirdi ve incelemelerin bitmesini bekliyor. Şirket yöneticisi İsa bey sürekli üyeleri tedirginlikten uzak tutacak ses kayıtları gönderiyor. Anadolufarm vergi ödeyen bir şirket olduğundan devlet önünde biraz daha sevilen bir şirkettir. Çiftlik Bank ise milyonlarca tl  devlete vergi borcu takan bir şirketti.

Vergisini Ödeyen Şirketse Neden Denetleniyor?

Denetleme için herhangi bir neden geçerli olabilir. 50 tl yatırım yapıp gidip dolandırıldım diye şikayetçi olmanız şirket karşısında soruşturma açmanıza yeterli bir neden olabilir. Bir şirketin vergi kaçırdığını söylemeniz o şirketin incelenmesine neden olur. Evet sorumuz vergisini ödüyorsa neden denetleniyor. Şikayetler doğrultusunda Anadolufarm denetlemesi gerçekleştiğini biliyoruz. Aldığımız birkaç duyumda muhasebenin kesilmemiş faturaları varmış. Bu faturaların kesilmemiş olması şirketin MASAK tarafından denetlenmesine neden olmuş. Söylentileri bir kenara bırakalım.

Sonuç olarak MASAK kuruluna kadar uzandığına göre ciddi meblağlarda bir mali açık var demektir. Bu açığın nedenini anlamak için incelemenin bitmesi gerekiyor. Masak sonuçlarını görmeden net bir şey söylemek mümkün olmayacağı gibi yanlışta olur.

Masak kara para aklayanların, terörü finanse edenlerin soruşturulduğu mali bir kuruldur.

Anadolufarm Kara Para mı Aklıyor?

Bunun net cevabı MASAK sonuçlarından sonra netleşir. Fakat bizim bu durumdan anladığımız şey eğer kesilmeyen faturalar varsa bu faturaların toplam tutarları çok ciddi boyutta. Bu da ödenmemiş bir vergi demektir. Dolayısıyla ak para mı, kara para mı var bunun kararını devlet memurları Anadolufarm’ın sunduğu belgelere göre karara bağlayacak.

Kulağımıza çınlayan iyi veya kötü birçok söylenti var. Fakat bizlerden sizlere öneri söylenenlere kulak asmayın ve resmi mercilerden gelen açıklamaları önemseyin. Bizlerde sizler gibi sistemi takip ediyor ve gelişmeleri bekliyoruz. Şuan için herhangi bir olumlu yada olumsuz gelişme olmamakla birlikte net bir durum söz konusu değil. Şuana dek şirketin Çiftlik Bank kadar tutarsız davranışını görmedik. Kanıt niteliğinde verilerde bize gelmedi.

AnadoluFarmı Yerden Yere Vurmuştuk

Anadolufarm ilk çıktığı günlerde şirket ile ilgili ciddi bir iletişim kopukluğu vardı. Bu durumu ParaParala üzerinden AnadoluFarmı yerden yere vurarak tanıtmıştık. Sonrasında İsa bey bize ulaşarak şirket çalışmalarından, belgelerinden, gelişmelerinden bahsetmiş ve olumlu bir duruş sergilemişti. 1 yıl kadar öncesinde yaşanan bu durumda İsa bey ParaParala ‘nın tespit ettiği aksaklıkları gidermiş ve karşılıklı olarak daha temiz bir sistemi Ekolium A.Ş. adıyla karşımıza çıkardı. Bizde hassasiyetimizi anladıkları için teşekkür, saldırırcasına tanıttığımız için özür diledik olay kapandı.

Bugün geldiğimiz noktada Anadolufarm akıbetinin %100 sonuçlanmasını bekliyoruz. Fakat bilinmesi gereken elbette en arka planda olan bitenlerden hiç kimse haberdar olmayabilir. Sisteme şuan yatırım yapılamaması bir avantaj. En azından sistem devlet tarafından kapanış kararı verse bile yeni mağduriyetler önlenmiş olur.

Yapılması gereken devlet birimleri resmi açıklama yapmadan söylenenlere itimat etmeyin.

Anadolufarm resmi facebook sayfasından yaptığı son duyuru.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz