ParaParala Alexa
Myiyo reklam FreeLira728x90-2

ParaParala 150 günlük hedefine 65 günde ulaştı. Her geçen gün sizlerin desteği ile büyüyen bağımsız bilgi ağınız ParaParala, dünyaca ünlü Amazon.com tarafından dünya sıralamamızı belirledi. 50 günce 28milyonuncu sıradan giriş yaptığımız sıralamada hızla büyümeye devam ediyoruz.

Alexa Dünya Sıralamamız Yükselmeye Devam Ediyor

Bilindiği üzere Alexa sıralaması web sitelerinin değerlerini belirlemekte önemli bir rol üstleniyor. Her web sitesinin bir sırası vardır. Dünya üzerindeki web sitelerini bir araya getirdiğimizde elbette sayısını bilmek oldukça zor.

Alexa SıralamasıAlexa Nedir?

A.B.D. merkezli Amazon.com tarafından üstlenilen bu görev ile web sitelerinin dünya ve ülke sıralaması belirleniyor. Web siteleri üzerinden veri toplayarak ziyaretçi sayıları üzerinden sıralama yapan ve siteler hakkında bilgiler sunan bu önemli ağa Alexa denir.

Kısacası web ölçümleme üzerine kurulmuş uzman bir SEO aracıdır. 1996 yılından beridir aktif bir şekilde faaliyet gösteren bu sistem bilişim sektöründe bir web sitesinin ilk olarak baktığı alanlardan birisi Alexa ölçümleridir. Alexa sıralaması yüksek web siteleri yoğun trafik alıyor demektir diyebiliriz.

Alexa bu ölçümlemeden verileri elde ederken kişilerin hareketlerini gözlemler ve ölçümlemesini gerçekleştirir. Birçok kriter bu durumda önemli rol üstlenebilir. Örneğin web sitesine erişimin sağlandığı yer arama motorları mı yoksa doğrudan mı giriş yaptığı önemli bir etkendir. Site içerisinde aktif kalma sürelerinden, bir kullanıcının kaç sayfa gezdiğine kadar inceler ve bir analiz çıkarır. Örneğin aşağıda gördüğünüz ParaParala verileri. ParaParala ziyaretçilerinin yaklaşık %85’ini Google ve diğer arama motorlarından çekmektedir. Bu Alexa ölçümü için güzel bir sonuçtur diyebiliriz.

 

Google Analytic

Alexa Siteleri Nereden Buluyor?

Bunun için birçok kaynak olabilir fakat en yaygın kullanılan yöntem web tarayıcılarında kullanılan eklentilerdir. Örneğin Alexa Toolbar eklentisini kullanmak web siteleri için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Alexa Toolbar İndir

Alexa Ölçümleri Güvenilir mi?

Web siteleri için kullanılan ölçüm araçlarının en sağlamı Alexa’dır. Fakat hiçbir analiz sisteminin %100 isabetli sonuç verdiğini söyleyemeyiz. Alexa en yakın sonucu veren sistemdir diyebiliriz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir TV programında yada dizisinde reyting ölçümü yapılır lakin hiçbir zaman izleyici sayısını tek tek sayamazlar. Alexa ölçümleri de buna benzer. Dolayısıyla %100 olmasa bile %95 doğruluk payı vardır. Vermiş olduğumuz bu örnekte reyting oranı yüksek diziler nasıl iyi reklamlar alıyorsa web siteleri içinde aynı yol geçerlidir. Alexa kapasitesi 30 milyon site olarak bilinir. Biz bu sıralamaya 28milyonuncu sıradan girdik ve 976.795 sıralamaya geldik. 2 aylık bir site için hiçte fena değil.

Alexa ‘da Bir Web Sitesinin Verilerini Görebilirsiniz

Alexa bu konuda herkesin sorgulayabilmesini sağlıyor. Yani herhangi bir web sitesinin istediğiniz zaman Alexa sıralamasını görebilirsiniz. Birçok kişiye göre sıralamada 3milyon altı olanlar iyi olarak tercih edilirken, kimisi için 1 milyon altı olması daha verimli kabul edilir. ParaParala olarak biz 1milyon sıralamasının altına inip daha fazla yükselmeyi hedefledik.

Alexa’da bir web sitesinin sıralamasını görmek için tıklayabilirsiniz.

Alexa Ne Kadar Zamanda Güncellenir?

Alexa sıralamasının günlük olarak yapılmadığı bilinmektedir. Güncellemelerin 3 ila 6 aylık olarak en fazla giriş yapılan siteler olarak sıralanır. Alexa son yıllarda günlük olarak sıralamada yapmaktadır. Burada ki yanlış algı Alexa sıralaması günlük olarak yükseldiği sanılmasıdır. Burada Alexa günlük veriyi gösterirken potansiyel olarak aylık ziyaretçileri ortalama hesaplayarak günlük olarak yansıtır. İşte bu yüzden %100 doğru demek imkansızdır. Kısacası Alexa verileri günlük olarak yansıtsa bile bir web sitesinin sıralamasını bu şekilde değiştirmez!

Alexa ile SEO İlişkisi

Genelde SEO çalışmaları iyi yapılmış bir web sitesinin Alexa sıralaması yüksek olur diye düşünülebiliyor. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Alexa daha çok hit yani trafik aldığını gösteren bir yapıya sahiptir. Bir web sitesinin ziyaret ediliyor olması her ne kadar SEO açısından çok önemli olsa da, SEO çalışmalarının başarısı bir ölçüm sayılmamaktadır.

Alexa’ya Site Nasıl Eklenir?

Alexa artık ücretli hizmet vermektedir. Dolayısıyla sitenizi ekleyebilmeniz için ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat alternatif bir yöntem olarak Alexa Toolbar download edebilirsiniz. Eğer Alexa sıralaması sizi sıraya eklememişse siteniz hit almıyor demektir.

 

Alexa’da Nasıl Yükselirim Diyorsanız Püf Nokta Belli

Alexa’da yükselmek rankinizin düşmesi demektir. Yani ziyaretçi sayınız arttıkça rankiniz düşmektedir. Bu yüzden sitenizin içeriğine uygun içerikler ile hitler yakalamanız gerekmektedir. Eğer değerli bir site olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken Alexa Toolbar yüklemektir. Bu toolbar sayesinde Alexa’ya veri toplatabilirsiniz.

Web sitelerinize eklenen kodlar veya pop-up bağlantılar ile ziyaretçiler oluşturmanız Alexa’da değerinizi arttırır lakin dezavantajı sitenizin SEO yapısına zarar verir. Bu yüzden özellikle SEO uzmanları bu durumdan kaçınırlar.

İşi hilesiz halletmenin bir diğer yöntemi tanıdıklarınız, yakınlarınızdır. Bilgisayar kullanan tanıdıklarınıza Alexa Toolbar eklentisini ekletebilirsiniz. İnternet tarayıcılarına eklettiğiniz bu toolbarlar ile sitenize girişler yapılması değerinizi, kalitenizi yükseltecektir.

ParaParala bu yükselmeyi organik çalışmalar ile SEO yapısına uygun bir şekilde sürdürmektedir. Ay sonundaki hedefimiz elbette ilk 500bin içerisinde olmak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz