Auturk Altınbull Creativegigs
Myiyo reklam FreeLira728x90-2 Helbing 728x90

Günümüzde maalesef yazılım konusunda gelişmiş sayılmayız. Bu sektördeki yazılımcıların bir çoğu ise gerçek şu ki beş para edecek yazılımlar üretemiyor. Altınbull ile Auturk gibi iki şirketin arasında zaman zaman gerilimlerin arttığını söylemek mümkün. Özellikle şirketler tarafından bir açıklama olmamasına rağmen şirket içerisindeki üyelerin birbirlerine çalıntı ibaresini yapıştırmalarına bir cevapta ParaParala versin istedik!

Yazılım Detayları Kim Kimden Yazılımı Çaldı

Altınbull yatırım sitesi yöneticisi Barış Sönmezler’in bize atmış olduğu reklam maili üzerine kendisi ile irtibat kurduk. Ve bir sohbet, çalışma dizisi başladı. Sitenin ismi olan Altinbull giriş adresine erişim sağladığımızda sayfa kaynağı içerisinde auturk ismine rastladık. Altınbull auturku kopyalamış mantığına çıkıyor fakat işin rengi daha değişik.

Sitenin altında bulunan webrog ajans linki ile yazılım firmasından Halil bey’e ulaştık. Kendisine ne kadar güzel, temiz ve pürüzsüz bir çalışma çıkarttığını belirterek zarfımızı attık. Auturk.com ‘u da siz kodlamışsınız sanırım aynı tasarım dedik ve aldığımız cevap evet oldu.

Altinbull tanıtımını yazdıktan sonra hedefe oturtuldu ve kötülenmeye başladı. Oysa ki burada yazılımcının 2 kişiye aynı yazılımı satmasıyla kaynaklanan bir sıkıntı vardı.

Barış bey ile yaptığımız görüşmede Auturk bize dava açacakmış, sitemiz klonmuş, yazılımcıyı sıkıştırmışlar yazılımcı da bizim siteyi değiştirmeyi önerdi dedi. Barış bey’e Auturk ‘un dava açma şansının olmadığını ve kullandığı tasarımın dağıtıcısının belli olduğunu söyledik. ”Adamlar haklı görsellerine kadar yazılımcı aynı şeyi kullanmış değiştirelim çatışmaya girmeye gerek yok” dedi bize.

Bu Yazılım Kime Ait? Auturk mu yoksa Altınbull mu?

Üyelerin yorumlarına bakarsak Altınbull tasarım hırsızı, bize sorarsanız Auturk tasarım hırsızı.. İşin özünde ise yazılımcıların pisliği mevcut. Her iki sitenin tasarımı da aynı fakat bu tasarımların esas sahibi Creative Gigs ‘tir.

Auturk üyelerinden elde ettiğimiz bilgilere göre Auturk çok ciddi bir para ödeyerek resimlerine kadar lisanslattığı belirtilmiş. Eee tabi insanların ne dediği değil, ortada ne olduğu önemlidir. Şimdi siteleri sizler için masaya yatırdık.

CreativeGigs

AUTURK, ALTINBULL VE CREATİVEGİGS TASARIM İNCELEMELERİ

Üç sitenin arayüzlerini sizler için biraz fazla kurcaladık. Aşağıdaki görseller ile destekleyeceğimiz yazı dizisinde artık neyin ne olduğunu sizler daha yakında görebilirsiniz.

Altınbul ve Auturk

Slider dediğimiz bölümlere baktığımız zaman görseller değişmiş fakat bu görsellerin elbette hiçbirisinin lisansı yasal olarak sağlanamaz. Hiçbir şirket hak iddia edemez! Bütün görseller dağıtıma sunulmuş ücretsiz içeriklerdir.

Auturk Slider bölümünde kullanılan kadın figürü ”Steve Wilson” adına 2011 yılında tasarlanmış ve lisansını kendisinde bulundurmaktadır. flickr.com/photos/125303894@N06/14365669046/  adresinden de görebilirsiniz.

Auturk incelemesi

Auturk ve CreativeGigs

 

Yandaki görsele baktığınızda da orijinali ile kopyası arasında ki benzerliği görebilirsiniz.

Burada Auturk yatırım sistemi suçlanamaz. Burada yazılımcıların çalışma sistemindeki beceriksizliği tartışılır.

Doğru düzgün iş yapmak için sektöre giriş yapan şirketleri yazılımcılar birçok kez kandırmış, dolandırmıştır. Birçok örneği var. Bazı üyelerden öğrendiğimize göre 15 dolar değerindeki bu tasarıma Auturk 50bin tl civarı bir para harcamız. Mümkünatı yok!

Ya iyi niyetlerinden dolayı dolandırıldılar, ya da bu söylemi yaratan üyelerde sıkıntı var. Kısacası kopya içeriklerle devam edelim.

….
….
….


Auturk ve CreativeGigs 2

….
….
….

….
Sağda ki ki resimde de görmüş olduğunuz gibi yazılımcı pek uğraşmamış. Orijinal tasarımdaki birkaç şeyi sadece silmiş.

Tasarımın renklerine kadar aynı olması ilginç! Orijinalinde yazan ”We Are INVO” yazısında sadece renklerin yeri değiştirilmiş!

Orijinalinde siyah fons solda Auturkta ise sağda!

Orijinal resimdeki gereksiz yerler kaldırıldığı zaman Auturk tasarımı ortaya çıkmış.

Hatırlatmakta fayda var bu tasarımı elde eden tasarımcının sorumluluğudur.


Auturk ve CreativeGigs 3

 

….
….
….

Sitenin her alanının CreativeGigs tarafından kopyalandığı gözükmektedir.

Orijinal tasarımda ”our services” yani hizmetlerimiz olarak tasarlanmış, Auturkta 4 kolay adım başlığında üyelik sistemine yönlendirme yapılmış.

Auturk yatırım sitesindeki iconlara kadar kopyalanmış. Birebir aynısı kullanılmış.

Ayrıca buradaki efektlere baktığımızda da herhangi bir değişiklik yapılmadığı söylenebilir.

Mouse ile üzerine geldiğinizde maviye dönüşen butonlara kadar bire bir aynısı. Siteye verilen emek kısacası sıfır!


Auturk ve CreativeGigs 4

….
….
….

 

Kopya içeriklere aynen devam edebiliriz.

”FREE CONSULTATION” yani ücretsiz danışmanlık demektir. Orijinal haliyle Auturk sitesine baktığımız zaman herhangi bir değişiklik görmemekteyiz.

İngilizceden Türkçeye çevirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Renk kodlarına kadar bire bir aynısını gördüğümüz sitenin geri kalan sayfaları da görsellerine kadar kopyadır.

Türkiye’de ki yazılımcıların üretim konusunda ne kadar beceriksiz olduğunu bu tasarımdan da çıkartabilirsiniz.


Auturk ve CreativeGigs 5


Altınbull tasarımının da ilk zamanlar aynı olduğunu ve yapmış olduğumuz uyarılar sonrasında değiştirildiğini, kopya görsellerin kaldırıldığını söyleyebiliriz. Şuan da yeni bir yazılım ile sıfırdan tasarlandığını söylemek mümkün. Auturk bu yazılıma ne kadar harcadı bilemeyiz fakat 15 dolarlık bir HTML tasarımını Türkçeye çevirme işlemlerini piyasada 50 TL’ye yapanlar mevcut.

İçeriklerin kopya olması elbette bir sorun teşkil etmez. Belirttiğimiz gibi Türkiye’de bu sektöre hizmet veren birçok yazılımcı var ve neredeyse tamamı bilgisiz. Sıfırdan tasarlayabilecek kadar beyin yapıları gelişmemiş. Günümüzde birçok yatırım veya oyun şirketi yazılımcıların çalıntı içeriklerinden nasibini alıyor. Burada hiçbir şekilde şirketler sorumlu tutulamaz. Yani bu tasarımı sunan Auturk yada Altınbull yazılımcılar tarafından açıkça kandırılmışlardır.

6 YORUMLAR

  1. Türkiyede yazılımcı yok çogu bilgisiz yorumunuz hoş olmamış Türkiyede çok iyi yazılımcılar mevcut R10 a bir ugrayın ve projenizi anlatın ve ne kadar kaliteli iş çıkaran yazılımcıların oldugunu görürsünüz,Sözkonusu sitelerin tasarımını 3 Yaşındaki bir çocuk dahi yapar,Script’alınmış ve o script yüzlerce sitede mevcut şuanda

    • Bu sektörde yer edinmiş birçok yazılımcı berbattır. Maalesef yatırım şirketlerinin birçoğu R10 üzerinden iletişim kurmayı bile bilmiyor. Kaliteli yazılımcılarda bu tür yatırım, oyun siteleri tasarımıyla uğraşmıyor. Uğraşan da 15-20 bin tl fiyat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz